‘Aile sigortası gündemimizde yok’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, aile sigortası uygulamasını düşünmediklerini açıkladı.

‘Aile sigortası gündemimizde yok’

Yönetmelikle kimlere verileceği belirlenen ayni ve nakdi yardımlar, Meclis Genel Kurulu'nda gündeme geldi. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'ün konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, gündemlerinde Aile Sigortası olmadığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Sağlık Enstitüleri Kurulmasına ilişkin yasanın görüşmeleri esnasında sözlü soruları yanıtlayan Bakan Ayşenur İslam'a devlet eliyle yapılan ayni ne nakdi yardımları, kaç kişinin bu yardımlardan faydalandığını ve yardımların bütçeye toplam maliyetini sordu.

2022 sayılı 5 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz Ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık
Bağlanması Hakkında Kanundan 1 milyon 200 bin kişinin faydalandığını ifade eden İslam, evde bakımdan 450 bin kişinin, eşi vefat eden kadınlara ödenen aylıktan 250 bin kişinin ve asker ailesi yardımlarından da 60 bin kişinin faydalandığını söyledi.

Yardımların toplam bütçesi ile ilgili net bilgiyi yazılı olarak cevaplayabileceğini belirten Bakan Ayşenur İslam, toplam yardımların 3 milyon TL civarında olduğunu söyledi.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam Ayrıca, Öğüt'ün aile kartı veya aile sigortası şeklinde bir çalışma olup olmadığını yönelik sorusuna ise, bu yönde bir çalışma olmadığı yanıtını verdi.

İslam “Bu tematik yardımların bir bütünlük içerisinde toparlanıp toparlanamayacağını düşünüyoruz, çalışıyoruz. Ama bir aile sigortası çalışması kapsamında değil bu, daha farklı birtakım çalışmalarımız var. Çalışmalar bitince, inşallah, sizi bunlardan haberdar edeceğiz” diye konuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...