Sözcü Plus Giriş

Akkiraz’dan Suriye’deki katliama tepki!

CHP'li Sabahat Akkiraz: Lazkiye'de Alevilerin katledilmesine vergilerimizle ne kadar destek olduk?

15:55 -
Akkiraz’dan Suriye’deki katliama tepki!

CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, hükümetin Suriye'deki savaşı destekleyen politikalarına işaret ederek, Lazkiye'de masum insanların ve Alevi'lerin katledilmesinde Türkiye'nin destek olup olmadığı sorusuna Meclis gündemine taşıdı. Akkiraz, “Türk halkı olarak katliamlara verdiğimiz vergi ile ortak edilmemize tepkisiz kalmamız beklenmemelidir” dedi.

Akkiraz yaptığı yazılı açıklamada, İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Suriye'de katledilen Aleviler ile ilgili bir raporu bir soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyacağını bildirdi. Akkiraz Suriye’nin Lazkiye bölgesinde, 4 Ağustos 2013 günü El Kaide ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Alevileri yönelik yaptığı katliamla ilgili hazırlanan raporda çarpıcı ve kan donduran bilgilere de yer verdiği açıklamada şunları kaydetti:

Kadın, çocuk ve silahsız sivillere yönelik olarak düzenlenen saldırılarda; 57 kadın, 18 çocuk ve 14 yaşlı erkek olmak üzere 190 sivil Alevi oldukları için katledildi. Toplu mezarlara gömülen Alevilerin sayılarının bilinenden daha fazla olabileceği de kayıt altına alınırken, rehin tutulan Alevilerin sayısının bilinmediği de belirtildi. Esat'ın mezhebinden olanların katledilebileceği konusunda fetvaların özelikle Körfez ülkeleri ve Suudi Arabistan merkezli verildiği biliniyor. Masumluk karinesinin hiçe sayıldığı, sırf inançlarından dolayı katledilen ve son olarak Irak Şam İslam Devleti gibi kendi inancı dışındakileri kafir gören aşırıların Halep ve Suriye'deki Alevilerin yoğunlukta yaşadıkları yerlerde bir soykırıma dönüşen katliamlarına sessiz kalmak Dışişlerinin görevi gibi görülüyor.

Sormak gerek; Alevileri ya da Sünnileri sırf kendileri gibi inanmıyor, yaşamıyor diye katleden sözde özgürlük savaşçılarına Türkiye Cumhuriyeti destek veriyor mu? Tırlar dolusu mühimmatın Suriye'ye gönderildiği artık aşikar ,Türk halkının vergileri ile bir savaşın ve katliamın ortağı olunduğu gerçeği gün gibi ortadayken İktidar neden açıklama yapamıyor?

Ödediğimiz vergiler ile bir katliamın daha doğrusu bir soykırımın ortağı olduğumuz gerçeğine neden medya ve halkımız sessiz? Suriye'de katledilen Alevi ya da Sünni öncelikle insan olarak değerlendirilmelidir. Esat bir zalim ise sözde özgürlük için savaştığını söyleyen El Kaide ve Özgür Suriye Ordusu da ondan zalimdir. Taraf olmadan bunu yüksek sesle söyleyebilmeliyiz. Buradan halkımıza söylemek isterim ki; kirli bir savaşa ve masumların katline bizden alınan vergiler ve bilgimiz dışında ortak ediliyoruz. Şimdiye kadar 4 Milyar TL para mültecilere harcandı. Tırlar dolusu mühimmat ve silahlar için ne kadar harcandığını buradan soruyorum. Cevap veremezler. Çünkü Kirli bir savaşın ortağı konumundayız. Savaş suçuna ortak oluyoruz. Oysa Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; '' Gerekmedikçe bir savaş, cinayettir.''

Suriye'de ölen kim olursa olsun sessiz kalmamız mümkün değildir. Türk halkı olarak katliamlara verdiğimiz vergi ile ortak edilmemize tepkisiz kalmamız beklenmemelidir. Ölen İnsandır. Kadındır, yaşlıdır, çocuktur. Elimizde onların kanı ve sırtımızda veballeri ile yaşamak zorunda kalmayı hep birlikte yüksek sesle reddetmeliyiz.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more