Reklamsız Sözcü

AKP’li İlhan İşbilen istifa etti

AKP İzmir milletvekili İlhan İşbilen basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

android-time 10:08
AKP’li İlhan İşbilen istifa etti
AKP İzmir milletvekili İlhan İşbilen basın toplantısında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AKP'de Başbakan Erdoğan'ın “partiye sızan tuzluklar” diye nitelediği istifalara bugün bir yenisi daha eklendi.

AKP İzmir Milletvekili İlhan İşbilen düzenlediği basın toplantısında partisinden istifa etti.

 

SERT ELEŞTİRİLERDE BULUNDU

AKP milletvekili olarak son kez kameralar karşısına geçen İşbilen  “Ben AK Parti'nin bir vekili olarak dershaneler tartışmasının yaşandığı Kasım'da Genel Merkez'de Nabi Avcı'nın Genel merkezde düzenlenen basına kapalı toplantıda düşüncelerimi açıkladım. O konuşmayı yapmamı bizzat AK Parti Grup başkan vekilleri istedi. Orada ‘Gidişimiz iyi değildir. Bir dershane tartışmasıyla ülkeyi geriyoruz’ demiştim.

O gün alkışlanan ve tebrik edilen bu konuşmamdan sonra Başbakan'ın çağırıp beni konuşmasını bekledim, hatta talep ettim. Ama Başbakan'dan beklediğim cevap gelmedi.

Bu süreç içinde her şeye rağmen muhterem Fethullah Gülen hoca efendi ile Başbakan arasında diyaloga vesile olurum diye de bekledim. Başbakan bu meselenin suhuletle çözülmesini isteseydi beni çağırırdı herhalde. Başbakan'ın talebi üzerine vekil adayı oldum.
2,5 yıl boyunca ülkenin hep uzlaşmacı siyaset anlayışı ile yönetilmesi gerektiğine inandım.” dedi.

İşte İşbilen’in sert ‘istifa açıklaması’ndan satırbaşları;

EFKAN ALA'YA KİMSİN SEN YANITI

Hizmet camiası inlere benzetildi. Hizmet insanları inlere girilip ellerİ ve belleri kırılacak teröristler olarak sunuldu. Eski bürokrat, yeni siyasetçi memleketi Erzurum'da ‘kimsin sen' diyerek mide bulandırıcı ve tiksindirici bir konuşma yaptı.

İŞTE O KONUŞMA – VİDEO

GÜLEN’LE GÖRÜŞENLER HAŞHAŞİ İLE Mİ GÖRÜŞTÜ

Hocaefendi ile görüştüklerinde haşhaşi ile mi görüştüler. İş dünyasından ve medya dünyasından sayısız insan yıllar içinde hoca efendiyi ziyaret etti. Görüşenler bu isnatlardan birinin bile izine rastlamış mı?

40 yılı aşkın süredir yurt içinde ve dışında dünyanın 160 ülkesinde milyonlarca öğrenci öğrenim gördü. İçlerinden bir tanesi bile efsunlanmış mı? Bu çocuklara eğitim veren bakan ve vekillerin çocukları da bu okullarda eğitim görüyor. Onların çocukları da haşhaşi oldu mu? Öğretmenleri de çete elemanı mıydı?

Büyükelçilere 160 ülkesindeki okulları karalayın talimatı verilirken hiç mi insanın vicdanı sızlamaz.

100 yılık geçmişi olan bir hizmet hareketine 11 yıllık geçmişi olan bir parti nasıl ‘biz varsak varsınız, yoksak yoksunuz' diyebilir. Hele bir mümin nasıl bu kadar kolay söyler? Hizmet hareketi ortaya çıktığından bu yana Allah'ın inayeti ile bugünlere geldi. Allah'ın izni ilke aynı şekilde de yoluna devam edecek. Devletteki asıl oligarşik paralel yapıyı gizlemek ve yolsuzlukları örtbas etmek için hizmet hareketine ‘paralel devlet yaftası' yapıştırmaya Allah'ın izni ile kimsenin gücü yetmeyecektir.
Üzülüyorum ve iyi biliyorum ki istifamla birlikte çok sevdiğim ve kader birliği ayptığım vekil arkadaşlarım ile diyalog kurmam engellenecek. Onların da benimle temas kurmasına izin verilmeyecek. Ama Meclis'in mescidinde, yemekhanesinde onlarla yeniden buluşacağımıza inanıyorum. Bu nedenle istifamı onlardan ayrılık olarak görmüyorum.

FETHULLAN GÜLEN'LE 2 AYDIR GÖRÜŞMEDİM

Hoca efendi ile 2 aydır telefonla bile görüşmedim. Bundan önceki görüşmelerimde bana ısrarla, yeminle de söylerim partiden ayrılmamam ev ayrılacak olanların da ayrılmaması yönünde telkinde bulunmamdı. Ama öyle bir noktaya geldim ki yakın dostlarım bile hizmet camiası ve Gülen'e ağır saldırılara rağmen hala partide kalacak mısınız diyerek bana ağır sitemlerde bulundular. Fişlenenler kışın ortasında ailesi ile sürgün konumunda bulunurken fetva makamlarından neden ses çıkmaz. Bağışlar için kolayca fetva veren makamlardan ses çıkmayınca bu zulümlerin caiz olduğu mu sanılıyor. Allah'ın  bu zulümleri görmediği mi düşünülüyor.

‘EVİMİ DİNLEDİLER’

Zulümler, takibatlar öyle bir noktaya ulaştı ki vekil olmama rağmen evime dinleme cihazı konuldu. Eşimin ve kız kardeşimin vakfına baskı yaptılar. Allahın bunlara mukabelesi de ağır olur. O gün birileri için de ağlama pişmanlık günü olacaktır. Bu aşamada artık AK Parti'de durmamın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. AK Parti'den istifa ediyorum.

9. İSTİFA OLDU

AKP’de İşbilen’in istifası rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının ardından gerçekleşen 9. istifa oldu.

KOLTUK SAYISI DÜŞÜYOR
Kütahya Milletvekili İdris Bal, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, Burdur Milletvekili Hami Yıldırım ve AKP İstanbul Milletvekili Muhammed Çetin istifa etmişti.

MECLİS’TE SANDALYE DAĞILIMI

Son istifa ile AKP’nin TBMM’deki sandalye sayısı 318'a indi, bağımsız milletvekillerinin sayısı ise 14 oldu.  Meclis'te CHP'nin 134, MHP'nin 52, BDP'nin 26, HDP'nin de 4 milletvekili bulunuyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:4307.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more