Reklamsız Sözcü

AKP’nin trambüs gerçeği!

CHP Malatya Belediye Başkan Adayı Hakan İnci, trambüs projesi ile Malatya halkının 71 milyon lirasının çöpe gideceğini belirtti.

15:28 -
AKP’nin trambüs gerçeği!

Malatya Belediye Başkanı ve AKP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ahmet Çakır'ın, kamuoyunun ve ilgili meslek odalarıyla sivil toplum kuruluşlarının tüm itirazlarına rağmen hayata geçirdiği trambüs projesinin trafik sorununu çözemeyeceği ortaya çıktı. Yaklaşık iki aydır trafik uzmanlarıyla birlikte çalışmalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hakan İnci, trambüs için harcanacak olan 71 milyon liranın çöpe gideceğini açıkladı.

TRAFİK EKİBİ, İKİ AYA YAKIN SÜRE ÇALIŞTI

Türkiye'nin birçok şehrinde trafik sorununu çözen çalışmalarıyla dikkat çeken İnşaat Yüksek Mühendisi Trafik Uzmanı Bekir Ilıcalı'nın başında olduğu ekibin Malatya'da iki aya yakın bir süredir yaptığı çalışmaların sonucunu açıklayan Hakan İnci, şunları söyledi:

“71 TRİLYON ÇÖPE GİDİYOR”

“Malatya Belediyesi ciddi bir ihale yaparak –ihalenin ciddiyeti tutarından ileri geliyor- bu sistemi başlattı. Bizler, Malatya'nın her konusuyla ilgili araştırmalar yaparak ondan sonra açıklamalar yapacağımızı söylemiştik. Bugün de şehir içi trafik, kent içi ulaşım ve toplu ulaşımla ilgili açıklamalarda bulunuyoruz. Daha da önemlisi trambüs için yatırılan paranın ne kadar boş bir yatırım olduğunu, Malatya'nın öz kaynaklarının nasıl çarçur edildiğini anlatmak istiyoruz. Bir ayı aşkın süredir yaptığımız çalışmalar ve sayımlar sonucunda elde ettiğimiz verilere göre, trambüsün Malatya trafiğine hiçbir katkısının olmayacağını ve 71 trilyon gibi ciddi bir kaynağın burada heba edildiğini belirtiyoruz.”

“20.000 KİŞİNİN SADECE 1.800'Ü TAŞINABİLİYOR”

Malatya Belediyesi'nin satın aldığı otobüs sayısına göre trambüsün bir saatte taşıyacağı yolcu miktarının bin 800 civarında olduğunu belirten CHP'li Hakan İnci, “Buna mukabil sabahın en zirve saatinde üniversiteye ve hastaneye gitmek için bekleyen insan sayısı yaklaşık olarak 20 bin kişidir. Biz 71 milyon lira para yatırıyoruz, ama bu 20 bin kişinin sadece bin 800'ünü taşıyabiliyoruz. Bunu biz kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

“GERÇEK ÇÖZÜM, HAFİF RAYLI SİSTEMDİR”

Trambüsün Malatya'nın trafik sorununu çözmeyeceğini belirten İnci, geçici olarak metrobüs, uzun vadeli olarak ise hafif raylı sistemin doğru olacağını kaydederek, şunları söyledi: “30 tane daha araç alarak toplam 40 adet trambüs aracıyla saatte en fazla 6 bin kişi taşınabilir. Bunun maliyeti ise toplamda 130 milyon lira. Malatya Belediye Başkanı Sayın Ahmet Çakır, hafif raylı sistemi neden uygulamadıklarını açıklarken, bu sistemin 150 milyon lira gibi yüksek bir maliyeti olduğunu söylemişti. Ancak şunu görüyoruz ki 130 milyon lira yatırımla trambüsle saatte 6 bin kişi taşınabilirken, 150 milyon liralık yatırım yaparak hafif raylı sistemle saatte 50 bin kişi taşınabilir. Bu da hafif raylı sistemin Malatya için çok daha doğru bir proje olduğunu ortaya koyuyor.”

CHP'li Hakan İnci, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın trambüs projesini nasıl hazırladığını açıklamasını da istedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more