Aksaray’ın tanıtımına hanım eli

Aksaray Valisi Şeref Ataklı’nın eşi Adile Ataklı'nın katılımıyla düzenlenen yöresel el sanatları tanıtım toplantısı gerçekleşti.

Aksaray’ın tanıtımına hanım eli

Toplantıya vali yardımcıları eşleri, kaymakam eşleri, kamu kurumları müdür eşleri, sivil toplum kuruluşlarının başkan eşleri ve temsilcileri, işadamı ve esnaf eşleri ile yöresel el sanatları temsilcileri katıldı.

Adile Ataklı, beraberinde toplantıya katılan bayanlarla deri çanta yapımı ve süsleme sanatı, taşpınar halı dokuma, rapidove çini süsleme, sele sepet yapımı, yün halı dokuma, bez bebek yapımı ve Aksaray'da yapılan yöresel el sanatlarının sergilendiği stantları gezdi.

Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarının Aksaray'ın bir kültür değeri olarak gelecek kuşaklara aktarılması için çok önemli çalışmalar yapıldığını belirten Adile Ataklı, köy, kasaba ve ilçelerde çeşitli projeler geliştirilerek atölyeler oluşturulduğunu bu sanatların yaşatılması için eğitim programları düzenlendiğini söyledi.

Program daha sona Necmiye-Mehmet Yazıcı Mesleki ve Teknik Anadolu Kız Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin Aksaray yöresi elbiselerinden esinlenilerek hazırlanan defile programı ile devam etti.(CİHAN)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...