Reklamsız Sözcü

Amaç yurt dışında kadrolaşma

Dershane düzenlemesini içeren kanun tasarısı içinde yer alan bir madde ile yurt dışından öğretmenler transferine imkan tanınıyor.

android-time 12:55
Amaç yurt dışında kadrolaşma
Dershane düzenlemesini içeren kanun tasarısı içinde yer alan bir madde ile yurt dışından öğretmenler transferine imkan tanınıyor.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Hükümet, Türkiye'den yurt dışına gönderilen öğretmenler dil sorunu yaşayınca çözümü öğretmen transferinde buldu. Dershane düzenlemesini içeren tasarıya eklenen bir madde ile o ülkenin vatandaşı olan çalışma ve oturma izni bulunanlar sınavsız olarak öğretmen statüsünde görevlendirilecek. AKP daha önce kaldırdığı sözleşmeli öğretmenliği bu kez yurt dışı için getiriyor.

Yurt dışında görevlendirilen ve Türkiye'den gönderilen öğretmenler “o ülkenin dilini yeterince bilmediği ve uyum sağlayamadığı” gerekçesiyle Hükümet bir düzenleme yaptı. Buna göre o ülkenin vatandaşı olan, oturma ve çalışma izni bulunanlar Türk okullarında sözleşmeli öğretmen statüsünde görevlendirecek.

KALDIRILAN SÖZLEŞME YENİDEN KONULDU

Dershane düzenlemesine ilişkin tasarının 21. Maddesi yurt dışında öğretmen görevlendirmesini içeriyor. Buna göre “652 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 31. Maddesine bir fıkra eklendi.

Maddede; Türkiye'de veya yükseköğretim kurulu tarafından denkliği kabul edilen yurt dışındaki üniversitelerin eğitim fakültelerinin ilgili bölümlerinden lisans düzeyinde eğitimini başarıyla bitirenlerden ilgili ülke vatandaşlığına sahip olanlarla süresiz oturma ve çalışma izni bulunanlar, Bakanlıklararası Ortak Kültür komisyonunca mahallinden sözleşmeli statüde öğretmen olarak istihdam edilebilir” hükmü getiriliyor.

Ücret olarak ise ; sözleşmeli öğretmenlere; ilgili ülkede sürekli görevde bulunan ve 9. Derecenin 1. kademesinden aylık alan bekar meslek memuruna ödenmekte olan yurtdışı aylığının yüzde seksenini geçmemek üzere Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilecek tutarda ödeme yapılır” deniliyor.

ÖĞRETMEN İHTİYACI KARŞILANAMIYOR

Özellikle Almanca ve Fransızca bilen öğretmen temininde sıkıntı yaşandığı belirtilen madde gerekçesinde ise şu görüşe yer verildi: Son 5 yıl içerisinde Avrupa ülkelerinde özellikle Almanca ve Fransızca konuşulan ülkelerde görevlendirilmek üzere görev yapacağı ülke dilini bilen öğretmen temininde sıkıntı yaşanmakta, öğretmen ihtiyacı karşılanamamaktadır. Almanca ve Fransızca konuşulan ülkelerde İngilizce veya bir başka dil bilen öğretmenlerin görevlendirilmeleri ise ihtiyaç sayısı dikkate alındığında mümkün bulunmamaktadır. Ayrıca öğretmenlerimizin görev yaptığı okul ve çevre ile iletişim kurmaları güçlenmekte bu husus hizmet gerekleri ile örtüşmemektedir.”

AMAÇ YURT DIŞINDA KADROLAŞMAK

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Türk okullarında görevlendirdiği öğretmenlerin o ülkenin dilini bilmediği gerekçesiyle böyle bir uygulamaya gitmesi muhalefet tarafından “ Yurt dışında kendi kadrolarını oluşturmak” şeklinde yorumlandı. “Bunun adı başka bir ülkeden öğretmen transfer etmektir” diyen muhalefet milletvekilleri, yabancı dil kursu açıp öğretmen yetiştirmeyip bu yolu seçen hükümeti eleştirdi.

Hükümetin daha önce devlet memurları kanununa göre sözleşmeli statüde öğretmen atamasını kaldırdığını hatırlatan muhalefet milletvekilleri, bu kez yurt dışında sözleşmeli öğretmen statüsü getirilmesine tepki gösterdi. Milletvekilleri “Türkiye'de sözleşmeli öğretmene verdiği rakam asgari ücret kadardı. Peki yurt dışında birine bu görevi verdiğinde ücret ne olacak. Hükümetin gönderilenler yabancı dil bilmiyor adı altında aslında yurt dışında kendilerine yakın buldukları insanları görevlendirmeye dönük bir faaliyeti” değerlendirmesini yaptı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more