“Asıl ben mağdurum”

Akdeniz Üniversitesi'nden öğrencilerin üzerine ateş açtığı fotoğrafla hafızalara kazınan Ömer Ulusoy, mahkemede mağdurun kendisi olduğunu öne sürdü.

“Asıl ben mağdurum”

Akdeniz Üniversitesi'nde 6 yıl önce karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan olaylar sırasında tabancayla rasgele ateş eden ve 5 yıl 9 ay hapis cezası alan 40 yaşındaki Ömer Ulusoy, Yargıtay tarafından cezanın az bulunması üzerine yeniden yargılanıyor. Başka bir suçtan 44 aydır cezaevinde olan Ulusoy, “Asıl mağdur benim, beraatimi istiyorum” dedi.

Saygı Öztürk'e ‘Gazetecilik Onur Ödülü'Saygı Öztürk'e ‘Gazetecilik Onur Ödülü'

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içinde 6 Nisan 2008 günü karşıt görüşlü öğrenciler arasında çıkan olaylarda tabancayla ateş eden Ömer Ulusoy, 437 gündür cezaevinde kaldıktan sonra Antalya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 14'üncü duruşmada 5 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme heyeti, Ulusoy'un cezaevinde kaldığı süreyi ve temyiz aşamasını gözönüne alarak yurtdışına çıkış yasağı koyup Ulusoy'un tahliyesine karar verdi.

Bakanlıklara flaş atamalar!Bakanlıklara flaş atamalar!

“HAVAYA ATEŞ ETTİM”

2010 yılı mayıs ayında, aşık olduğu kadının oturduğu apartmanın önünde tabancayla havaya ateş ve polis merkezinde devlet büyüklerine hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan ve Ağustos ayında tahliye edildikten sonra duruşmalara katılmadığı gerekçesiyle yeniden tutuklanan Ömer Ulusoy, ikinci kez tahliye edildi. Bu davada 9 yıl hapse mahkum edilen Ulusoy, yeniden tutuklandı.

Seyfettin Gürsel taburcu olduSeyfettin Gürsel taburcu oldu

Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylar nedeniyle aldığı 5 yıl 9 ay hapis cezası Yargıtay tarafından az bulunarak bozulan Ömer Ulusoy'un yeniden yargılamasına, Antalya 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Kamu malına zarar verme, kasten öldürmeye teşebbüs, ruhsatsız ateşli silah bulundurma, silahla tehdit, suç işlemeye alenen tahrik suçlarından yargılanan Ömer Ulusoy, Akdeniz Üniversitesi'ndeki olaylarda asıl mağdurun kendisi olduğunu iddia etti.

Olaylar sırasında kendilerini 300-400 kişilik bir grubun kovaladığını söyleyen Ulusoy, kendisini ve arkadaşlarını korumak için havaya ateş ettiğini ileri sürdü. “Ben öldürme kastıyla eteş etmedim. Öldürme kastını kabul etmiyorum. Öldürme teşebbüsüm olsaydı, 300-400 kişiden birine kurşun isabet etmez miydi? Ben havaya ateş ettim. Ayrıca biz onlara değil onlar bize saldırdı. Beraatimi istiyorum” dedi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİLER

Ömer Ulusoy ile birlikte aynı suçtan tutuksuz yargılanan diğer sanıklar Çağrı Bulut, Ahmet Çuhadar, Tahir Kara, Savaş Yıldız, Mehmet Şahin de suçlamaları kabul etmedi. Sanıklardan Tahir Kara, kuru sıkı tabancayla adam öldürmeye teşebbüs suçundan yargılandığını belirterek, bu suçu kabul etmediğini söyledi. Sanık avukatlarından Süleyman Kızıl da müvekkillerinin beraatini talep etti.

Mahkeme, heyet değişikliği nedeniyle dosyanın incelemeye alınmasına, başka bir suçtan hükümlü Ömer Ulusoy'un tahliye olmadığı takdirde hazır edilmesi için müzekkere yazılmasına ve duruşmanın 23 Aralık tarihine bırakılmasına karar verdi.

ULUSOY ÖNLEMİ

Antalya Açık Cezaevi'nde kalan Ömer Ulusoy, duruşmadan sonra kantinde karnını doyurdu ve cezaevine götürüldü. Ömer Ulusoy'un davası nedeniyle Antalya Adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemi alındı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...