Sözcü Plus Giriş

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, kendisi de Konya Milletvekili olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan hayırlı olsun dileklerini iletmek ve Konya ile ilgili konuları görüşmek için randevu talebinde bulunan, bu randevunun Başbakanlık tarafından iptal edilmesinden sonra bir basın toplantısı düzenleyen Kart, yapacağı görüşmenin içeriğini anlattı.

FİŞLEMELER HÜKÜMET POLİTİKASI HALİNE GELDİ
CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, “Fişlemelerin doğrudan bir hükümet politikası haline geldiği, bu kapsamda emniyet bünyesinde yeni bir birimin oluşturulduğu anlaşılıyor. Bu noktada bir kurumsal yapı oluşturuluyor. Bu süreci Türkiye’nin toplumsal barışı açısından kritik ve kaygı verici bir gelişme olarak görüyorum” dedi.

 

KONYA IŞİD YÜZÜNDEN HUZURSUZ
Yeni bir randevu tarihi belirlenmemesi nedeniyle Davutoğlu’na sunmak üzere hazırladığı 14 sayfalık genel değerlendirme metnini posta yoluyla Başbakanlığa gönderdiğini aktaran Kart, bu metindeki ilk konunun IŞİD’in Türkiye’deki faaliyetleri olduğunu söyledi. Bu konudaki uyarılarının ve elindeki dokümanların önemli olduğunu, ancak iktidarın bunlara duyarsız kaldığını ifade eden Kart, “Asayiş ve rahat yaşam anlamında Türkiye'nin belki de en huzurlu kenti olan Konya; Suriyeli sığınmacılar ve IŞİD terör örgütünün faaliyetleri sebebiyle, bu özelliğini kaybetmeye başlamıştır.” diye konuştu.
10 maddelik metninde yer alan diğer konular hakkında da bilgi veren Kart, Şişli’de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör kazasının da bunlardan biri olduğunu kaydetti. Davutoğlu’nun hayatını kaybeden işçiler için şehit nitelendirmesi yapmasını da eleştiren Kart, şunları söyledi: “Bu gerçekten ne kadar yanlış bir değerlendirme. Şehit kavramının içini boşaltıyorsun. Şehit, inançları uğruna hayatını kaybeden insanlara denir. Onlara biz elbette saygı duyarız. Ama bu gençlerimiz hangi kutsal inanç uğruna öldü? Ortada bir kutsal inanç var mı? Orada hükümetin himayesinde olan sermaye gruplarının çıkarları uğruna öldüler. İnançlar üzerinden bu sorunların üzerini örtmek isteyenler, günü kurtarmak isteyenler aslında hangi ekonomik sınıfın, hangi çıkar gruplarının temsilcisi olduklarını gösteriyorlar.”
Metinde yer alan konu başlıkları şöyle;
-IŞİD, El Kaide örgütlenmesi ve silah yardımı yapılması
-KOP Projesi, Tarımsal Sulama, Elektrik Borçları ve MEDAŞ Olayı
-Seydişehir Eti Alüminyum İşgali
-Mevcut Stadyumun Akıbeti
-Numune ve Şehir Hastanesi – Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırma Enstitüsü Olayı
-“Dış Çevre Yolu” Olayı
-Şeker Fabrikasının Akıbeti
-Hava Kirliliği ve Şehiriçi Ulaşım Olayı
-Büyükşehir Yasasının yarattığı ihlâller ve sosyal travmalar;
-Madencilik ve İnşaat sektörlerinde “İş Cinayetlerine” dönüşen facialar, Konya'da da yaşanmaktadır;