Reklamsız Sözcü

Bakan Ala’ya zor sorular

AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesine ait personel ve araçlarını seçim çalışmalarında kullandığı iddiası meclis gündeminde.

android-time 16:06
Bakan Ala’ya zor sorular
AKP'nin Ankara Büyükşehir Belediyesine ait personel ve araçlarını seçim çalışmalarında kullandığı iddiası meclis gündeminde.

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediyesi bürokratları tarafından, belediye personeli ve taşeron şirket elemanlarına ikametgah adreslerine zorunlu olarak AKP Bayrağı, Büyükşehir ve İlçe Belediye Başkan adaylarının afişlerinin asılması için talimat verildiği, asılan bayrak ve afişlerin fotoğraflarının çekilerek büyükşehir belediyesine iletilmesinin istendiği konusunda şikayetler geldiğini ifade ederek, ” Büyükşehir Belediyesine ait ekiplerin asılan bayrak ve afiş kontrol edileceği söylenilerek baskı oluşturduğu yönündeki ciddi iddialar bulunmaktadır” dedi.

TALİMAT KİMDEN ALINMIŞTIR?

Aylin Nazlıaka meclis başkanlığına sunduğu önergesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı iştiraklerin personelinin büyük bölümünün AKP'li belediye başkan aday tanıtım afiş ve parti bayrağı hazırlama, asma, el ilanı ve dağıtımı işlerinde Ankara genelinde çalıştırıldığı konusunda da iddialar bulunmaktadır. AKP'nin Ankara'daki seçim çalışmalarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklere bağlı araçların kullanıldığı, bu araçların ve parti ve adaylara ait seçim araçlarının akaryakıt giderlerinin büyükşehir belediyesi tarafından karşılandığı ifade edilmektedir” diyerek İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, ” Ankara Büyükşehir Belediyesi personeline evlerinin balkonlarına AKP'nin bayrak ve adayların posterlerinin asılması talimatını veren yöneticiler hakkında açılan bir soruşturma var mıdır? Yoksa bu konuda ne tür bir işlem yapılacaktır? Bu idareciler demokrasinin temel kurallarını yok sayan, sağlıklı işleyişini engelleyen, en temel insan haklarını ihlal eden bu talimatı vermesi talimatını kimden almıştır?” diye sordu.

SORUŞTURMA AÇILACAK MI?

” Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı iştiraklerin personelinin büyük bölümünün AKP'li belediye başkan aday tanıtım afiş ve parti bayrağı hazırlama, asma, el ilanı ve dağıtımı işlerinde Ankara genelinde çalıştırıldığı iddiası konusunda soruşturma açacak mısınız?, AKP'nin Ankara'daki seçim çalışmalarında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve iştiraklere bağlı araçların kullanıldığı bu araçlarla parti ve adaylara ait seçim araçlarının akaryakıt giderlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığı iddiaları doğru mudur? Bu konuda nasıl bir soruşturma yürütülecektir?” sorularını da Bakan Ala’ya yönelten CHP’li Nazlıaka, ” AKP’nin kamu kaynaklarını siyasi çalışmaları için kullanmayı alışkanlık haline getirmesi Ankara'daki yansıması mıdır?” sorusuna da yanıt istedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more