Reklamsız Sözcü

Bakan İşler’e zor sorular

Yeniçeri: Hayvan kıtlığı yaşanan Afrika ülkelerinde bulunan hayvanların kesilmesi nedeni ile buradaki hayvan sayısının azalmaması için tedbir alınmış mıdır?

android-time 16:52
Bakan İşler’e zor sorular
Yeniçeri: Hayvan kıtlığı yaşanan Afrika ülkelerinde bulunan hayvanların kesilmesi nedeni ile buradaki hayvan sayısının azalmaması için tedbir alınmış mıdır?

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile organize edilen Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Kampanyası’nın ağırlıklı olarak Afrika ve Somali’ye yönelik olacağı sözünü anımsatan MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, ” Hayvan kıtlığı yaşanan Afrika ülkelerinde bulunan hayvanların kesilmesi nedeni ile buradaki hayvan sayısının azalmaması için tedbir alınmış mıdır?” diye sordu.

Özcan Yeniçeri konu ile ilgili olarak, ” Diyanet İşleri Başkanı Sayın Mehmet Görmez 2011 yılında yaptığı bir açıklamada Türkiye Diyanet Vakfı aracılığı ile organize edilen Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Kampanyası’nın ağırlıklı olarak Afrika ve Somali’ye yönelik olacağını açıklamıştı” dediği önergesinde Diyanetten sorumlu Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’e şu soruları yöneltti :

1. 2011 – 2014 yılları arasında, yıllara göre vekaletle kurban kesimi kampanyasında toplanan paraların miktarı TL cinsinden ne kadardır?

2. 2011 – 2014 yılları arasında, yıllara göre vekaletle kurban kesimi kampanyası ile toplanan paraların ne kadarı, başta Somali olmak üzere Afrika ülkelerinde kurban kesimi için harcanmıştır?

3. 2011 – 2014 yılları arasında, yıllara göre vekaletle kurban kesimi kampanyası ile toplanan paralar ile kaç adet kurban kesilmiştir?

4. 2011 – 2014 yılları arasında, yıllara göre vekaletle kurban kesimi kampanyası ile toplanan paralar içerisinde kurban için harcanmayan ve elde kalan paraların miktarı TL cinsinden ne kadardır? Bu paralar ne olmuştur?

5. Hayvan kıtlığı yaşanan Afrika ülkelerinde bulunan hayvanların kesilmesi nedeni ile buradaki hayvan sayısının azalmaması için tedbir alınmış mıdır? Alındıysa bu tedbirler nelerdir? Kurban için kesilen hayvanlarının yerine yenilerinin konulması için çalışma yapılmış mıdır? Yapıldıysa bu çalışmalar hangileridir?

6. Bahsi geçen kurban kampanyası için bir kurban bedeli olarak toplanan paranın miktarı TL cinsinden ne kadardır?

7. Bahsi geçen kurban kampanyası dahilinde satın alınan kurbanlık hayvanların birim fiyatı TL cinsinden ne kadardır?

8. Hayırsever vatandaşlardan bahsi geçen kampanya dahilinde kurban başına 190 ABD Doları toplandığı iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

9. Bahsi geçen kampanya dahilinde Afrika ülkelerinde kurban için satın alınan hayvanların birim fiyatının tüm masrafları ile 50 ABD Dolarını geçmediği iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?

10. Hayırseverlerden toplanan kurban bağışları ile Afrika’dan satın alınan kurbanlık hayvanlar arasındaki bedel farkından artan paranın miktarı TL cinsinden ne kadardır? Bu paraların akıbeti ne olmuştur?

11. Yukarıda bahsi geçen iddialar gerçeği yansıtmakta ise hamiyetperver Türk Milletinden 3-4 misli kurban parası toplanmasının gerekçeleri nelerdir?

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:5307.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more