Reklamsız Sözcü

Basın Konseyi’nden Gül’e çağrı

Basın Konseyi, İnternet Yasasının engellenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi.

android-time 16:58
Basın Konseyi’nden Gül’e çağrı
Basın Konseyi, İnternet Yasasının engellenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mektup gönderdi.

Mektupta, Cumhurbaşkanı Gül'den yasayı onaylamaması istenerek, “Türkiye'nin insan haklarına saygılı bir devlet olduğunu teyit edeceğinize ve uluslararası arenadaki prestij kaybımıza engel olacağınıza dair inancımız ve güvenimiz tamdır” denildi.

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanlığı’nın onayına sunulan İnternet Yasasının engellenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e mektup gönderdi. Basın Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, Konseyin Başkanı Pınar Türenç imzalı mektupta, düzlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi normlarına göre antidemokratik hükümler içerdiği belirtildi. Düzenlemenin, basın ve ifade özgürlüğünü tümüyle ortadan kaldıracağının vurgulandı açıklamada, mektuba ilişkin şu bilgilere yer verildi:
“Hiç şüphesiz, internet aracılığıyla gerçekleştirilebilecek çeşitli hak ihlallerini önlemek ve bu haklı amaca yönelik düzenlemeler yapmak, Hükümetin bir hakkı ve hatta görevidir. Ne var ki, ilgili meslek kuruluşlarının, diğer sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin görüşleri hiçbir şekilde dikkate alınmaksızın onayınıza sunulan değişiklikler, konuya dair uluslararası standartları ihlal ederek zaten sorunlu olduğu AİHM tarafından tespit edilen mevcut rejimi daha da antidemokratik biçime büründürecektir. Durum böyle iken ve AİHM'in 2012 tarihli kararı ile Avrupa Birliği'nin ilerleme raporunda, Türkiye'de uygulanan internet yasaklarına ilişkin eleştiriler karşısında, getirilmek istenilen yeni düzenlemelerin kabulü mümkün değildir.”

-YASAYI ONAYLAMAYACAĞINIZA İNANCIMIZ TAM-

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na, yargısal karar olmaksızın, “internete erişimin engellenmesi yetkisinin verilmesi”nin, Anayasa'nın kuvvetler ayrılığı ilkesine ve insan hakları hukukuna aykırı olduğunun vurgulandığı mektupta, “Kanun onaylanırsa, TİB, yasamaya ve yargıya ait olması gereken birtakım yetkiler kullanabilen, ayrıca geniş yürütme yetkileriyle donatılmış; istihbarat servisi işlevi de gören, gerekçesiz alabilen, kararlarına karşı da herhangi bir etkili başvuru yolu öngörülmeyen bir kurum olacaktır” denildi.
Düzenlemeye Türkiye'den ve yurtdışından ciddi tepkiler olduğunun belirtildiği mektupta, yurtdışından gelen eleştiriler sıralandı. Cumhurbaşkanı Gül'den yasayı onaylamamasının istendiği mektupta, “Hukuk devleti gerekliliklerine aykırı kanun değişikliklerini onaylamamak suretiyle, Türkiye'nin insan haklarına saygılı bir devlet olduğunu teyit edeceğinize ve uluslararası arenadaki prestij kaybımıza engel olacağınıza dair inancımız ve güvenimiz tamdır” ifadelerine yer verildi. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more