Reklamsız Sözcü

Borç yüzünden köpeğe haciz

Muğla ve Antalya'da Türk hukuk tarihihe geçecek iki olay yaşandı. İki şehirdeki iki köpek sahiplerinin davası yüzünden haczedildi.

android-time 14:16
Borç yüzünden köpeğe haciz
Muğla ve Antalya'da Türk hukuk tarihihe geçecek iki olay yaşandı. İki şehirdeki iki köpek sahiplerinin davası yüzünden haczedildi.

Muğla Bodrum'da çok tartışılacak bir haciz işlemi yaşandı. 50 yaşındaki Mahmut Yazoğlu'nun 7 yıldır çocuğu gibi baktığı Labrador Retriever cinsi 'Ares' adlı köpeği bin liralık borç için haczedildi. Haczedilen köpeği kendisine yediemin olarak teslim edilen Yazoğlu, “Köpeğim olmasa oğlumu mu haczedeceklerdi?” diyerek, tartışmanın fitilini ateşledi. Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, alacaklı tarafın, karşı taraftan temel ihtiyaçları dışında uygun gördüğü herhangi bir şeyi haczedebileceğini söyledi. Hayvan Hakları Kanunu'na göre ise Ares, haczedilmez.

ABD'li özel bir şirkette satış müdürlüğü yaptıktan sonra emekli olan Mahmut Yazoğlu, İstanbul Ataşehir'de kafeterya işletmeye başladı. İki yıl önce işyerinin kira sözleşmesi nedeniyle mülk sahibiyle anlaşmazlık yaşayan Yazoğlu, kafeteryasını kapatıp, Muğla'nın Bodrum İlçesi, Gürece Köyü'ne yerleşti. Ancak, aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle mülk sahibinin açtığı davayı kaybeden Yazoğlu, 9 bin 358 lira ödemeye mahkum edildi. Kafeteryasını kapatırken, su ve elektrik faturalarını ödemiş olmasına rağmen bu dikkate alınmadan 9 bin 358 lira ödeme yapması istendiğini ileri süren Yazoğlu, bu paranın 8 bin 358 lirasını ödedi. Kalan bin liralık bölümün ise ödediğini ileri sürdüğü su ve elektrik faturalarına mahsuben kesti.

Ancak mülk sahibi paranın eksik ödendiğini ileri sürüp, icra takibi başlattı. Yazoğlu'nun eşi Melek Yazoğlu (49) ile yaşadığı Gürece Köyü'ndeki villaya Çarşamba günü, alacaklı vekili avukatı Ahmet Çağlar ile gelen Bodrum 1'inci İcra Müdürlüğü memurları, çiftin 7 yaşındaki Labrador Retriever cinsi 'Ares' adlı köpeğini haczetti. Haczedilen köpek, yediemin olarak sahibi Mahmut Yazoğlu'na teslim edildi.

'KÖPEĞİM OLMASAYDI, OĞLUMU MU HACZEDECEKLERDİ?'

Yaşadıklarının şaşkınlığını uzun süre üzerinden atamayan Mahmut Yazoğlu şunları anlattı: “Bu olay psikolojimizi bozdu. Elektrik ve su borçlarını ödediğime dair evrakların dosyaya konulmamış olması nedeniyle hakkımda icra takibi başlatıldı. Bu da yetmiyormuş gibi 7 yıldır çocuğumuz gibi baktığımız köpeğimizi haczettiler. Ares'i icra yoluyla satıp, paralarını alacaklar. Ares olmasaydı, oğlumu mu haczedeceklerdi? Hukuğun bu şekilde işlediğine inanmak istemiyorum, kötü bir şaka olmalı. Köpeğimizin şu andaki fiyatı zaten bin 500 euro. Ayrıca, bu cins köpekler ailelerinden ayrılamazlar.”

'TİRAJİ KOMİK BİR HACİZ'

Yazoğlu Ailesi'ne destek veren Bodrum Yurttaş İnsiyatifi Sözcüsü Ayhan Karahan ise şunları söyledi: “AB'ye giriş sürecinde Avrupa İnsan Hakları ile Hayvan Hakları Kanunları'na imza atarak modernleşme ve çağdaşlaşma yolunda ilerleyen ülkemizde, bu tür tirajikomik olayların hala devam etmesi çok üzücü. Umarım bu dava, bir köpeğin haczedilmesi, 7 yıllık ailesinden koparılmak istenmesi örnek olur ve bu adımı atanlar bu kararlarından vazgeçerler. Köpeği satışa çıkarırlarsa biz alır, sahibine veririz. Ama burada önemli olan para değil yapılan uygulamanın yanlışlığı ve komikliğidir.”

Baro Başkanı: Hayvanlar da haczedilebilir

MUĞLA Baro Başkanı Mustafa İlker Gürkan, alacaklı tarafın, karşı taraftan temel ihtiyaçları dışında uygun gördüğü herhangi bir şeyi haczedebileceğini belirtti. Avukat Gürkan, “Bu bir hayvan da olabilir. Haczedilen hayvan, sahibine yediemin olarak teslim edilebilir. Yediemin olarak tayin edilen sahibi de satışın yapılacağı tarihte hayvanı icra dairesine götürmek zorunda. Aksi taktirde İcra Kanunu'na Muhalefet suçundan 1 aydan 1 yıla kadar hapisle cezalandırılır” dedi.

Hayvan Hakları Kanunu'na göre haczedilmez

5199 Sayılı Hayvan Hakları Kanunu'nun 5'inci madde ve 5'inci fıkrasında ise, “Ticari amaç güdülmeden, bilhassa ev ve bahçesinde bakılan süs hayvanları sahiplerinin borcundan dolayı haczedilemez” hükmü bulunuyor.

BİR KÖPEĞE HACİZ HABERİ DE ANTALYA’DAN

Antalya’da 26 yaşındaki Selay Kırım’ın 1200 liralık avukatlık borcu için evine hacze gelen icra memuru, mahkemenin tahliye kararı verdiği köpeği evde bulunca haczetti.

Alacaklının isteğiyle köpeğinin haczedilmesine tepki gösteren Selay Kırım, “Aşağıda arabam, evde elektronik eşyalar dururken sadece köpeğimi aldılar” diyerek usulsüz icra işlemi yapıldığını ileri sürdü.

Muratpaşa İlçesi’nde Selay Kırım’ın oturduğu sitenin yönetimi, evde beslediği köpeklerin tahliyesi için 7 Eylül 2011 tarihinde tahliye davası açtı. Site yönetimi, 4 ay önce davayı kazandı. Bu karar üzerine ‘Lucas’ ve ‘Hera’ adlı iki köpeğini geçici olarak bir köpek çiftliğine bıraktığını belirtilen Selay Kırım, karşı tarafa ödemesi gereken 300 lira avukatlık ücretini ödemedi.

Faiziyle birlikte 1200 lirayı bulan avukatlık ücretinin ödenmesi için haciz işlemi başlatıldı. İcra memurları ve 3 Şubat Pazartesi günü Selay Kırım’ın evine hacze geldi. Kırım’ın iddiasına göre geçici olarak 3 gün önce getirdiği ‘Lucas’ adlı köpeği evde gören alacaklı avukatlar, icra memurlarından evde olmaması gereken köpeği haczetmesini istedi.

Haciz işlemi uygulanan ‘Lucas’ yediemin olarak bir veteriner kliniğine götürüldü. Selay Kırım, bir gün sonra icra müdürlüğüne borcunu ödedi ve veterinerden haczedilen köpeğini teslim aldı.

‘NEDEN EŞYAYA DEĞİL DE KÖPEĞE HACİZ’

Mahkemenin tahliye kararı vermesinin ardından köpeklerini başka bir yere götürdüğünü, 4 yaşındaki’Lucas’ı da geçen cuma günü geçici olarak eve getirdiğini söyleyen Selay Kırım, “Köpek çiftliğinde kalan köpeklerimi bir ay sonra müstakil eve taşınıp yanıma alacaktım” dedi.

Haciz işlemi sırasında ‘Lucas’ı önce vermek istemediğini, ancak 6 ay hapis cezası alacağı söylenince korkup teslim ettiğini belirten Selay Kırım, “Unutulan bir borç nedeniyle haciz işlemi başlatılıyor, fakat neden köpek haczediliyor bunu öğrenmek istiyorum. Aşağıda araba, evdeki beyaz eşyalar, elektronik eşyalar dururken sadece köpeğimi aldılar. Benim ve bir gün boyunca yedieminde kalan köpeğimin psikolojisi bozuldu. Bunun kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Kanunen tüm haklarımı arayacağım” dedi.

AVUKAT ERSAN: TÜM BAŞVURULAR YAPILACAK

Selay Kırım’ın avukatı, aynı zamanda Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu üyesi Alev Ersan, haciz işleminin usulsüz olduğunu bu konuda hem savcılık hem de baro nezdinde girişimde bulunacağını söyledi.

Avukat Ersan, “Selay Kırım’ın evine gidilmiş, usulsüz şekilde haciz işlemi yapılmış. Düzenlenen tutanaklarda köpeğe değer biçilmiş. Müvekkilim köpeğini kendi götürmek istemiş, arabasına bindirmiş. Orada arabanın markası da modeli de görülüyor. Köpek haczi canlı haczi olduğu için çok meşakkatli. Tamamen taciz etmeye yönelik bir haciz işlemi” dedi. (DHA)

İŞTE TWITTER’DAKİ TEPKİLER

 

 

 

 

 

 

 

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 16:1507.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more