Sözcü Plus Giriş

Rize’de bir bölümü imam hatip Lisesi orta kısım öğrencilerine tahsis edilen, ancak öğrenciler ve velilerden gelen tepkiler üzerine tahsis edilen derslik sayısı azaltılan Hasan Sağır Anadolu Lisesi’nde bugün de imam hatipli öğrenciler ve velileri okul bahçesinde Rize Valisi Ersin Yazıcı’ya tepki gösterdi.

Eylemci grup, ‘Öğrenci sayısına göre ayarladık' diyen valiyi alkış ve yuh sesleri arasında protesto etti.

Atmeydanı Mahallesi'nde, 3 katlı, 22 derslikli ve 340 öğrenci kapasiteli Hasan Sağır Anadolu Lisesi'nde 14 derslik, 190 öğrencisi bulunan İmam Hatip Lisesi orta kısım öğrencilerine tahsis edildi. Anadolu Lisesi öğrencilerine ise sadece 8 derslik bırakıldı. Dersliklere sığmayan liseliler, laboratuvar, kütüphane ve konferans salonlarında oluşturulan birleştirilmiş sınıflarda kalabalık gruplar halinde ders görmeye başladı. Ancak, yoğun kalabalık ve uygun olmayan ortamlarda ders yapamayan öğrenciler dün okul bahçesinde oturma eylemi yaptı. Tepkilerin ardından geri adım atan Milli Eğitim Müdürlüğü, 6 dersliği İmam Hatip orta kısmından alarak yeniden liseli öğrencilere tahsis etti.

İMAM HATİPLİLERDEN VALİYE TEPKİ

Dün yaşanan gelişmelerin ardından Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül ile Rize Valisi Ersin Yazıcı bu sabah okula geldi. Yaptıkları görüşmelerin ardından okuldan çıkmaya hazırlanan Vali Ersin Yazıcı, bahçede İmam Hatipli öğrenciler ve velileri ile karşılaştı. İmam Hatipli bir öğrencinin, lise öğrencilerinin sigara içmesinden rahatsız olduğunu söylemesi üzerine öğrenciye, “Baban sigara içiyor mu?” diye soran Vali Yazıcı, ‘evet' cevabı alınca, “Önce baban sigarayı bıraksın. Öğrenci içerse kanun var nizam var. Sigara içeni vuracak halimiz yok. Gereken neyse onu yaparız' dedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul binasının ortak kullanılacağı yönünde karar aldığını kaydeden Vali Ersin Yazıcı, “Öğrenci sayısına göre böyle ayarladık, bina ortak kullanılacak” diye konuştu. Bu sözlerin ardından aracına yönelen Vali Yazıcı, İmam Hatip orta kısım öğrencileri ve velileri tarafından alkış ve yuh sesleri ile protesto edildi. Veliler, “Sağ olun Vali, çok yardımcı oldunuz” diyerek alkışlarla tepkilerini sürdürdü.

VALİ MÜDÜRÜ TEHDİT ETTİ İDDİASI

Bu arada, okul bahçesinde açıklama yapan veliler, öğrencilerine verilen sınıfların geri alınmasına tepki gösterdi. Bazı veliler de, Rize Valisi Ersin Yazıcı'nın İmam Hatip orta kısım Müdürü Servet Furtuna'ya hakaret ettiğini iddia etti, ‘Seni döverim, seni buradan gönderirim' dediğini ileri sürdü.

İmam Hatip Orta kısım velileri, derslik sorunu çözülünceye kadar öğrencileri okula göndermeme kararı aldı.  (DHA)