Çakıcı’ya ‘anne’ izni

Çakıcı'nın talebi üzerine, rahatsız olan annesini ziyaret etmesi için izin verildi.

Çakıcı’ya ‘anne’ izni

Kırıkkale Cezaevinde bulunan hükümlü Alaettin Çakıcı’nın talebi üzerine, rahatsız olan annesini ziyaret etmesi için izin verildi. Çakıcı, İstanbul’da yaşayan annesi Şakire Çakıcı’yı yol hariç 6 saat süreyle ziyaret edecek.

Alaettin Çakıcı, rahatsız olan annesini ve babasının Zincirlikuyu mezarlığında bulunan mezarını ziyaret edebilmek için izin verilmesi talebinde bulundu.

Talebi inceleyen Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı, Çakıcı’nın, gerekli güvenlik önlemleri altında İstanbul’da bulunan annesi Şakire Çakıcı’yı yol hariç 6 saat ziyaret etmesinin uygun görüldüğünü bildirdi.

Başsavcılığın kararında, Hükümlü ve Tutuklulara Yakınlarının Ölüm veya Hastalığı Nedeniyle Verilecek Mazeret İzinlerine Dair Yönetmelik hükümleri gereğince, “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar hariç, ana, baba, eş, kardeş, çocuk ile eşin anne veya babasının yaşamsal tehlike oluşturacak önemli ve ağır bir hastalığı bulunduğunun sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda yol süresi hariç bir güne kadar hasta ziyareti için izin verilebileceğini” öngördüğü hatırlatıldı.

Şakire Çakıcı’ya ait sağlık kurulu raporunun da bulunduğu belirtilen kararda, Çakıcı’nın infaz dosyasında yapılan incelemede de cezasının 5’te 1’ini infaz ettiği, kaldırılmamış herhangi bir disiplin cezasının bulunmadığı ve iyi halli hükümlü olduğu kaydedildi.

Mezarlık ziyaretiyle ilgili mevzuatta herhangi bir düzenleme bulunmadığından bu konuda karar verilmesine yer olmadığı ifade edilen kararda, yönetmelik hükümleri ve Şakire Çakıcı’ya ait sağlık kurulu raporu ve hükümlünün durumu birlikte değerlendirildiğinde, hükümlüye mazeret izni kullanılmasının uygun olacağı belirtildi.

AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...