Reklamsız Sözcü

Çayyaolu’na LPG yargıda

Çayyolu Mahallesi’nde bulunan Ağaçlandırılacak alan” olarak ayrılan bölge Büyükşehir Belediyesi tarafından akaryakıt istasyonu kararı alındı.

android-time 11:52
Çayyaolu’na LPG yargıda
Çayyolu Mahallesi’nde bulunan Ağaçlandırılacak alan” olarak ayrılan bölge Büyükşehir Belediyesi tarafından akaryakıt istasyonu kararı alındı.

Çayyolu Mahallesi'nde bulunan Ağaçlandırılacak alan” olarak ayrılan bölge Büyükşehir Belediyesi tarafından akaryakıt istasyonu kararı alındı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi konuyu yargıya taşıdı.

Mimarlar Çayyolun'da ağaçlandırılması gereken alanın Akaryakıt istasyonuna çevrilmesinin imar kanununa aykırı olduğunu belirtti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ Çayyolu Mahallesi'nde 43587 ada 10 sayılı parsel plan değişikliği kararıyla LPG Akaryakıt istasyonuna ayrılıyor. Durum İmar Kanununa aykırıdır. İmar Kanunu'na göre Hazinenin veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan ve ağaçlandırılmak üzere izin verilen taşınmazlar sadece ağaçlandırılabilir. İmar planı kararıyla başka amaç için ayrılamaz. Ağaçlandırılacak alanlarda yapı yapılması mümkün değildir.

Candan alanda başka LPG istasyonlarının bulunduğunu belirterek,” İhtiyaca göre düşünülmüş bir değişiklik değil tamamen ticari amaçlı. Parselden 1 km uzaklıkta 3 adet akaryakıt LPG istasyonu bulunuyor. Ayrıca ağaçlandırılacak alan kamusal bir kullanım alanı iken akaryakıt ve LPG istasyonu alanı olması halinde bu kullanım ticarileşir. Alana dava açtık. Akaryakıt LPG istasyonu planlanması şehircilik ilkeleri ve planlama esasları kapsamında kabul edilemez. Çayyolu halkı yaşam alanlarına sahip çıkmalıdır” dedi.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more