Sözcü Plus Giriş

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, eski başbakanlardan Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idam edilişinin 53. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Menderes, milletine hizmet etmeye çalışan beyefendi bir kişilikti. O, milletine ‘efendilik' taslamayı reddetmiş medeni biriydi” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eski başbakanlardan Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idam edilişinin 53. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Merhum Menderes'in 10 yıl boyunca yürüttüğü başbakanlık görevinden, 27 Mayıs 1960 darbesi ile indirilmiş değerli bir başbakan olduğunu ifade eden Çiçek, mesajında şöyle dedi:
“Türkiye Büyük Millet Meclisi üyesi olarak milletine 29 yıl hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşadı.
Türk siyasi tarihinde unutulan bir gelenek, merhumun idamıyla 140 yıl sonra yeniden hortlatılmıştır. Hukuksuz bir şekilde yapılan sahte yargılama neticesinde bir cinayet işlenmiştir.”
-“SİYASİ TARİHİMİZE KARA BİR LEKE SÜRMÜŞTÜR”-
Mesajında, “Milli vicdanımızda derin yara açan bu idam, siyasi tarihimize kara bir leke sürmüştür” diyen Çiçek, şöyle devam etti:
“Menderes, milletine hizmet etmeye çalışan beyefendi bir kişilikti. O, milletine ‘efendilik' taslamayı reddetmiş medeni biriydi. Anadolu’nun yıllarca unutulmuş gariban insanlarına haysiyetlerini ve şahsiyetlerini hatırlatmış yüce gönüllü bir şahsiyetti. Millet, onun döneminde gördüğü itibarı aradan geçen yıllara rağmen asla unutmamıştır.
Merhum Menderes’in hukukun ayaklar altına alınarak idam edilmesinin 53. Yılı dönümü nedeniyle son derece üzüntülüyüz.
27 Mayıs 1960 darbesinin diğer mağdurları ise merhum Hasan Polatkan ve merhum Fatin Rüştü Zorlu’dur. Merhum Menderes’ten bir gün önce idam edilerek ebediyete intikal etmişlerdir. Demokrasi tarihimizin üç şehidini de, aramızdan ayrılışlarının 53. Yılı vesilesiyle bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.” (ANKA)