Reklamsız Sözcü

ÇGD’den yayın yasağına kınama

Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, "Hırsızlar Komisyonda aklanmaz, gerçekler ortaya çıkmadan duramaz " dedi.

android-time 16:44
ÇGD’den yayın yasağına kınama
Çağdaş Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, "Hırsızlar Komisyonda aklanmaz, gerçekler ortaya çıkmadan duramaz " dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada, “Hırsızlar Komisyonda aklanmaz, gerçekler ortaya çıkmadan duramaz ” dedi.

ÇGD’nin konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle :

İktidar istediği kadar kendini Meclis Komisyonlarında aklamaya, istediği kadar ülkenin tüm ışıklarını kapamaya çalışsın, gerçekler kendi ışığını yaratarak ortaya çıkacaktır.
Yargı iktidarın koruması, polis iktidarın sopası, basının büyük çoğunluğu da iktidarın ağzı olmuşken, Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği sansür kararına şaşırdığımızı söylemek zor. Bu kararla iktidarın tek hedefi, yolsuzluklarını kamuoyuna duyuran tek araç olan basının tümüyle körleştirilmesi, sağırlaştırılması, dilsizleştirilmesidir.
Diğer bütün toplumsal haklar gibi basının sahip olduğu haklar da uzun mücadele dönemlerinin kazanımlarıdır. İktidar, hele de Türkiye'deki gibi bir iktidar tabi ki bu hakları kısıtlamak, gerçekleri karartmak ve yalanlara inandırmak isteyecektir. Dahası, benzerine olağanüstü hal dönemlerinde rastlanan bu yayın yasakları, demokrasinin gereği gibi bile gösterilecektir. Tarih, mücadelelerin tarihi olduğundan ileride bugünler iktidarın faşizmine karşı mücadele edenlerin, yasaklara karşı yayın yapanların, karanlığa ışık tutanların ve gerçeklerin üzerindeki perdeyi söküp atanların yaptıklarıyla anılacaktır. Bunlar ancak, tek kaldıkça güçsüzleşen, yalnızlaştıkça daha çok ezilen meslektaşlarımızın bir araya gelmesiyle mümkün olabilir.
Bu nedenle, Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, meslektaşlarımızı örgütlü mücadeleye katılmaya çağırıyor, yasağı tanımayarak halkın haber alma hakkına sahip çıkan tüm yayın organlarıyla dayanışma duygumuzu paylaşıyoruz.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more