Reklamsız Sözcü

CHP’den Başbakan’a TÜRGEV sorusu

CHP'li Oyan, TÜRGEV ile ilgili tartışmaları TBMM gündemine taşıdı.

android-time 17:28
CHP’den Başbakan’a TÜRGEV sorusu
CHP'li Oyan, TÜRGEV ile ilgili tartışmaları TBMM gündemine taşıdı.

CHP İzmir Milletvekili Oğuz Oyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Adalet ve Kalkınma Partisi ‘yolsuzluklara karşı mücadele etme' sözünü vererek iktidar olduğuna göre, TÜRGEV'in ihale ve imar yolsuzluklarında rüşvet ve komisyonların aracı mekanizması olarak kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak yargının önünü açıcı ne gibi adımlar atılmasını düşünmektesiniz?” diye sordu.

Oyan, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Deniz Feneri gibi dernek statülü yapılarla İslami holdinglerle benzer mekanizmalarla yurt dışı ve yurt içinde mütedeyyin vatandaşlarımızdan para toplamaya dönük girişimlerin ne kadar bağış topladıkları ve bunları hangi amaçlarla kullandıklarına dair bilgiler nelerdir? Deniz Feneri davası halen aktif olarak sürdürülmekte midir yoksa rafa mı kaldırılmıştır? Bu davada tutuklanıp serbest bırakılanlarla ilgili takibat sürmekte midir yoksa davadan vareste mi tutulmuşlardır?
Benzer mekanizmaları kullandığı ancak içeride nüfuz ticareti üzerinden ihale takipçiliği ve imar değişiklikleri kolaylaştırıcısı rolünü oynayarak önemli nakdî ve aynî kaynaklar biriktiren TÜRGEV Vakfına 2011 yılında vergi muafiyeti ve diğer ayrıcalıklar hangi gerekçeyle verilmiştir? Bu muafiyetin tanınmasında, söz konusu vakıf yönetiminde Başbakan'ın oğlunun ve iş ortaklarının yer almasının kolaylaştırıcı etkisi olmuş mudur?
Adalet ve Kalkınma Partisi ‘yolsuzluklara karşı mücadele etme' sözünü vererek iktidar olduğuna göre, TÜRGEV'in ihale ve imar yolsuzluklarında rüşvet ve komisyonların aracı mekanizması olarak kullanılıp kullanılmadığına ilişkin olarak yargının önünü açıcı ne gibi adımlar atılmasını düşünmektesiniz?” (ANKA)
(MG/ORH)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more