CHP’den Eğitim-İŞ’e ziyaret

CHP'li Milletvekilleri Veli Demir’i makamında ziyaret etti.

CHP’den Eğitim-İŞ’e ziyaret

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve CHP Parti Meclisi Üyesi Şenal Sarıhan Veli Demir'i makamında ziyaret etti.

MYK üyelerinin de katıldığı görüşmede, Akkaya bütçe görüşmeleri öncesinde sendikaların görüşlerini almak ve eğitimde yaşanan sorunların çözümleri konusunda işbirliği yapmak için Eğitim-İş'i ziyaret ettiklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde yatırım kalemlerin her geçen yıl azaldığına dikkat çeken Akkaya, “Sadece göz boyamak için hazırlanmış bir bütçeyle karşı karşıyayız. Ancak sorunların sadece CHP'nin Meclis'te yaptığı mücadele ile çözülmesi mümkün değildir. Bu nedenle sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına da büyük görev düşüyor. Örgütlü toplumun alanlara çıkarak tepki koymaları gerekmektedir. Biz CHP olarak demokratik her türlü çalışmayı destekleyeceğiz” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ise eğitim alanında yaşanan olumsuzluklar konusunda Eğitim-İş'in başarılı bir hukuk mücadelesi verdiğini vurguladı ve “Yargıya yapılan başvurularda Eğitim-İş çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu anlamda işbirliğini canlandırmanın faydası olacaktır” diye konuştu.

Genel Başkan Veli Demir de Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinde yatırıma, eğitimin geliştirilmesine ve planlanmasına yeterince kaynak ayrılmadığına, bütçenin büyük bir bölümünün personel giderlerine ayrıldığına dikkat çekti. Genel bütçeden eğitime ayrılan payın yüzde 20'lere, GSMH'dan da daha fazla pay aktarılarak yüzde 6'lara çıkarılması gerektiğini kaydeden Demir, “Bütçe sıradan bir bilanço değildir. Devletin halka bakışını da gösterir. Ancak son zamanlarda bütçelere baktığımızda halk için emekçiler için hiçbir şey olmadığını görüyoruz” dedi.

Demir, bugün YÖK'ün 33. Kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlattı ve üniversiteleri zapturapt altına almak için kurulan YÖK'ün, 33 yıldan bu yana bilimsel, özerk üniversitenin önündeki en büyük engeli oluşturduğunu söyledi. Demir, şöyle konuştu:
“Siyasi iktidara sesleniyoruz. Eğer gerçekten 12 Eylül'e karşıysanız, YÖK'ü kaldırın. Bugün 180'e yakın üniversite var. Eğitim sistemi gericileştirilirken üniversitelerden ses yok. Neden, YÖK yüzünden. Adı yolsuzluklarla anılan TÜRGEV'in üniversite kurmasına olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda görüşülüyor. Yolsuzlukların ürünü olan bir vakfın üniversite kurması için TBMM'nin aracı olması kabul edilemez.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...