Sözcü Plus Giriş

CHP’den Gezi Günü teklifi

CHP'den, 27 Mayıs Gününün Rant ve Talana Karşı Mücadele ve Uyanış Günü İlan Edilmesi Hakkında Kanun Teklifi

17:15 -
CHP’den Gezi Günü teklifi

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr
Bazı önemli olayları topluma hatırlatmak ve toplumsal hafızanın diri tutulması amacıyla tarihte bazı önemli günler yasayla ilan edilmekte olduğunu ifade eden CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, meclis başkanlığına sunduğu önergesinde, ” hükümetin uyguladığı neo-liberal vurgun politikaları, rant ve talan ekonomisinin etken olduğu, savaş maceralarına, laikliğe ve çağdaş yaşam tarzına yönelik dayatmalara karşı çıkanların bir araya gelerek tepki koyması ve bu uygulamalara dur demesi de en büyük etken olmuştur” dedi.

Ediboğlu, 27 Mayıs’ın Rant ve Talana Karşı Mücadele ve Uyanış Günü İlan Edilmesi ile ilgili vermiş olduğu kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle :

GEZİ PARKI TOPLUMSAL HAFIZADA YER ETMİŞTİR

Bu çerçevede; 2013 yılında meydana gelen Taksim Gezi Parkı protestoları toplumsal hafızada yer etmiştir. İlk olarak haklı bu protestolar, Taksim Gezi Parkı'na İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi ve 2 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı olduğu halde Topçu Kışlası'nı imar izni olmadan yeniden inşa etmesini engelleme eylemi olarak başladı.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan bu park, 27 Mayıs 2013 tarihinde iş makinelerinin Gezi parkına girmesinin ardından, bu haberin sosyal medya aracılığıyla kısa sürede yayılması sonucunda halkın parka gidip çalışmaları durdurmaya çalışmasına polisin orantısız güç şeklindeki müdahalesi damgayı vurmuştu. Bu müdahaleler ve hükümetin inşaatın yapımında ısrarcı açıklamaları ile protestolar hükümet karşıtı gösterilere dönüşmüş ve başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye’nin diğer illerine de yayılmıştı. Bu olaydan sonra göstericiler tüm Türkiye çapındaki parklarda forumlar düzenlemeye başlamışlardır.

İçişleri Bakanlığı’nın 23 Haziran’da yaptığı açıklamaya göre Bayburt ve Bingöl hariç 79 ilde düzenlenen eylemlere toplam 2.5 milyon kişi katılmış, gayri resmi rakamlarda ise bu sayıdan çok daha fazla kişiye ulaştığı ve bundan daha fazla kişinin de sosyal ağlar üstünden destek verdiği bilinmektedir. Olaylar sonucunda 6 sivil ve 1 komiser hayatını kaybetmiş, 8163 kişi ise yaralanmıştır.

DAYATMALARA KARŞI

Gezi direnişine iyi eğitimli beyaz yakalılar olarak adlandırılanların öncülük ettiği, bunun yanında kamu emekçilerinin, lise ve üniversite öğrencilerinin, küçük işletme sahiplerinin bu direnişin bileşenleri olarak eylemlere katıldığı da belirtilmiştir. Direnişin bu kadar büyük bir kitleselliğe ulaşmasında hükümetin uyguladığı neo-liberal vurgun politikaları, rant ve talan ekonomisinin etken olduğu, savaş maceralarına, laikliğe ve çağdaş yaşam tarzına yönelik dayatmalara karşı çıkanların bir araya gelerek tepki koyması ve bu uygulamalara dur demesi de en büyük etken olmuştur.

RANT VE TALAN EKONOMİSİNİN HATIRLATILMASI

Bu Kanun teklifi ile Gezi olaylarının toplumsal hafızada yerini alarak olayın unutulmaması, neo-liberal vurgun politikaları, rant ve talan ekonomisinin etken olduğu, savaş maceralarına, laikliğe ve çağdaş yaşam tarzına yönelik dayatmalara karşı halkın haklı mücadelesi ile bir araya gelerek ortaya koydukları tepkinin hatırlatılması ve İktidarın; “güç bende istediğimi yaparım” şeklindeki uygulama yanlışlığının halka hatırlatılması amaçlanmaktadır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 17:16 18.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more