Reklamsız Sözcü

CHP’den Gül’e HSYK çağrısı

CHP'li Hamzaçebi: "Böyle bir dinleme yapıldıysa derhal bu soruşturulmalıdır."

15:09 -
CHP’den Gül’e HSYK çağrısı

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, HSYK kanun tasarısının TBMM’den geçtiğini belirterek Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e seslendi.

Hamzaçebi, “İnternet Yasası gibi bunu da onaylamayın. Bir kez daha görüşülmek üzere bu yasayı TBMM’ye iade edin. Bu tasarı yasalaşırsa CHP tekrar AYM’ye müracaat edecektir. AYM, bizim ilk müracaatımıza verdiği karara saygılıyız. Cumhurbaşkanı yasayı iade etmezse AYM’ye intikal ettireceğiz. Yasanın birçok düzenlemesi Anayasa’ya aykırıdır, yetki gaspı vardır” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AKP’nin yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları kaldırmak için iktidara geldiğini, şimdi bu 3 Y’nin yavruladığını ve bunların yanına ‘yalan’ın eklendiğini söyledi. Hamzaçebi, AKP’nin yasakçı düzenlemeler yaparak medyanın susturulmak istendiğini iddia etti.

Dershaneler yasasına da değinen Hamzaçebi, “Sorun ortadadır. Türkiye’de Milli Eğitim sisteminin yetersizliğinden kaynaklanan öğrencilerin ilave ders alma ihtiyacı ortadan kalkmış değildir. Eğitim sistemi yetersizdir, bu yetersizlik giderilemeyecektir, sorun çözülmemiştir. Bu yasa tasarısında çok önemli bir düzenleme var. Bu tasarı bu şekliyle yasalaşırsa Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşra teşkilatında tüm yöneticilerin görevleri sona erecektir. Yaklaşık 100 bin kişiyi tasfiye etmeyi amaçlayan bir düzenleme söz konusudur. Bunu kabul etmek mümkün değil, buna herkesin tepki göstermesi gerekir. Sıra üniversitelere gelecektir. Üniversiteler bir ülkenin bilim merkezleridir. Bu düzenlemeye karşı üniversiteler bilimsel bir şekilde kendi görüşlerini ifade etmelidir. STK’lar bu düzenleme ile ilgili görüşlerini ortaya koymalıdır” dedi.

MİT Yasa teklifinin son derece sakıncalı düzenlemeler olduğunu belirten Hamzaçebi, “Tasarı ile ilgili sadece iktidar partisine bilgi vermeyi yetinmeyi yanlış buluyorum. MİT ulusal bir kuruluşumuzdur. MİT ile ilgili bir tasarı görüşülüyor, sadece AKP grubu bilgilendiriliyor, bunu kabul etmek mümkün değil. MİT belgeleri ile ilgili bir yayın yasağı getiriliyor. Bu o kadar geniş bir yasa ki, MİT belgesini yayınlayan internet sitesinin sahibi cezalandırılacak, eser sahibi, muhabir, yazar, sorumlu müdür, yayımcı, basımcı ile yayanlar cezalandırılacak. Bunu kabul etmek mümkün değil. MİT’in elbette gizliliği vardır, var olan MİT Yasası’nda buna ilişkin gizliliği sağlayan bir müeyyide zaten var. Tek hakim ile dinleme kararı verilecek, doğru olan tek hakimdir. MİT Yasası ile ilgili olarak MİT’e tüm siyasi partilere bilgi verme tavsiyesinde bulunuyorum. MİT Yasası Başbakan’ın tepkisinin ifadesidir. Başbakan, MİT’e kendi kişisel düşüncelerini yasa maddesine dönüştürmek suretiyle görev vermeye çalışması yanlıştır. Tasarıdan bu düzenlemeler ayıklanmalıdır” diye konuştu.

ÖZÜR ÇABASINDA
Hamzaçebi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakan cemaati hedefine koyarak onları Haşhaşilere benzetti, şimdi Nur Cemaati üzerinden özür dileme çabasına girdiğini görüyorum. ‘Haşhaşiler’ diye suçladığı cemaatten Saidi Nursi üzerinden özür dilemeye çalışıyor.”

DİNLEME İDDİALARI
İnternetle ilgili düzenlemeleri iptal dilekçesi çalışmasını sürdürdüklerini ve bittiğinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını belirten Hamzaçebi, 7 bin kişinin dinlendiği iddialarına yönelik olarak, “Bunun üzerine gidilmesi gerekir. 7 bin kişinin dinlendiğine yönelik tespit bugün mü sizin tarafınızdan öğrenildi. Yoksa yıllardır biliniyordu da konjonktür bunu gerektirdiği için bunu basınla paylaştınız. Böyle bir dinleme yapıldıysa derhal bu soruşturulmalıdır. Konuyu inceliyoruz, elbette hukuksuz dinlemeler CHP olarak bizim karşı olduğumuz bir durumdur, biz de bu sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:10 24.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more