Reklamsız Sözcü

CHP’den muhalefet şerhi

CHP’li üyeler Demokratikleşme Paketi’ne ilişkin muhalefet şerhi hazırladı

10:31 -
CHP’den muhalefet şerhi

Meclis Anayasa Komisyonu'nun CHP'li üyeleri Demokratikleşme Paketi'ne ilişkin yazdıkları muhalefet şerhinde, “Sınırlı düzenlemeler getiren, genel olarak insan hakları açısından ülkemizde yaşanan sorunlara değinmeyen paket, seçim yatırımı olarak hazırlandığı izlenimini uyandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP'li Anayasa Komisyonu üyeleri Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na muhalefet şerhi koydu.

Muhalefet şerhinde, AKP hükümetleri dönemlerinde en çok duyulan sözlerden birinin aynı anda çok sayıda ve çeşitli alanda değişiklik yapan “paket”ler olduğu belirtilerek şöyle denildi:
“Hem hukuki hem siyasi hem de ekonomik anlamda açıklanan onlarca pakete rağmen ülkemizin bu alanlarda gelişme gösterememesi, paketlerin içeriğiyle birlikte, düzenleyicinin niyeti ve uygulayıcının zihniyetini tartışma konusu yapmaktadır.”

-“DEMOKRATİKLEŞMEYLE İLGİSİ YOK”-

Paketin demokratikleşmeyle ilgisi olmadığı iddia edilen muhalefet şerhinde, “Sınırlı düzenlemeler getiren, genel olarak insan hakları açısından ülkemizde yaşanan sorunlara değinmeyen paket, seçim yatırımı olarak hazırlandığı izlenimini uyandırmaktadır. Ülkemizde insanların mezhepsel veya etnik kökenine dair yaşadığı ayrımcılığa çözüm getirmeyen tasarı, uygulanması halinde çeşitli sorunlara neden olacaktır” denildi.
Muhalefet şerhinde şunlar kaydedildi:

“Resmi dilin ve eğitim dilinin Türkçe olduğundan hareketle; CHP olarak, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda önerdiğimiz gibi; anadili Türkçe olmayan öğrencilerin, zorunlu Türkçe eğitiminin yanı sıra, anadillerini öğrenmeleri, Devletin bu anlamda sorumluluk üstlenmesini sağlayacak şekilde düzenleme yapılması gereğini öneriyoruz.”
Muhalefet şerhinde, yaş ve cinsel kimlik kavramlarının kapsama alınması gerektiği belirtilerek, “Etnik köken, din, mezhep, dil gibi unsurlar kullanılarak bir kişi ya da grubun küçük düşürülmesi amacına yönelik söz, yazı, görüntü ya da resimlerin de nefret suçu olarak değerlendirilmesi sağlanmalıdır” ifadesi yer aldı. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more