Reklamsız Sözcü

CHP’den ‘resmi nikah’ teklifi

CHP, resmi nikah gerçekleşmeden dini nikahla yapılan evliliklerin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi.

android-time 15:46
CHP’den ‘resmi nikah’ teklifi
CHP, resmi nikah gerçekleşmeden dini nikahla yapılan evliliklerin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, resmi nikah gerçekleşmeden dini nikahla yapılan evliliklerin ortadan kaldırılması ve aile bağlarının güçlendirilmesini amaçlayan bir kanun teklifi verdi.

Mehmet Ali Edipoğlu, sosyal bir yaraya dönüşen “çocuk gelinler” ve Suriyeli sığınmacı çocukların dini nikah kıyılarak yapılan evliliklerini engellemek için Meclis Başkanlığına sunduğu kanun teklifinin gerekçesi ise şöyle :

Her 3 evlilikten biri “çocuk yaşta” yapılmış

Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yol açtığı önemli bir sorun olan reşit olmadan yapılan evliliklerdir. Bu evlilikler hem fırsat eşitsizliğinin önündeki en büyük engel, hem de çocuk yaşta 18 yaşından küçük olan bir kişinin, resmi yada gayri resmi bir şekilde evlilik bağıyla bağlanması şeklinde olmaktadır.

BM Nüfus Vakfı (UNFPA) 2012 Türkiye verilerine göre, Türkiye'de her 3 evlilikten biri “çocuk yaşta” yapılmıştır. Yine aynı verilere göre, Türkiye genelinde 181 bin 36 çocuk gelin bulunmaktadır.

Ayrıca, son günlerde Suriyeli sığınmacıların sayısının BM'nin 2013 sonu tahminine göre toplam 1 milyonu geçtiği, üstelik yüzde 75'inin çocuk ve kadınlardan oluştuğu görülmekte ve Suriyeli küçük yaştaki kızların da Türk erkekleri ile evlenmeleri ile sosyal bir yara haline gelen bu sorun resmi nikah yapılmadan, yalnız dini nikah kıyılarak kadını hukuki güvenceden yoksun bıraktığı gibi, eğer erkek evli ise kuma sorunu olarak ailelerin dağılmasına ve parçalanmasına da yol açmaktadır.

En az iki yıl hapis cezası

Sosyal bir yaraya dönüşen “çocuk gelinler” ve Suriyeli sığınmacı çocukların dini nikah kıyılarak yaptığı evlilikler Güney, Güneydoğu illerinde ve ülke genelinde ailelerin dağılmasına neden olduğu ve olacağı görülmektedir.

Bu Kanun teklifi ile; Türk Ceza Kanununun 230 uncu maddesinin (5) inci fıkrasında yer alan; aralarında evlenme olmaksızın, evlenmenin dinsel törenini yaptıranlara verilecek iki aydan altı aya kadar hapis cezası, “en az iki yıl hapis cezası” (6) ncı fıkrasında yer alan evlenme akdinin Kanuna göre yapılmış olduğunu gösteren belgeyi görmeden bir evlenme için dinsel tören yapanlara verilecek iki aydan altı aya kadar hapis cezası “ en az iki yıl hapis cezası” olarak değiştirilmiş ve resmi nikah yapılmadan dini nikahın yapılması için cezai yaptırımın etkinliğinin artırılabilmesi, dolayısıyla resmi nikah gerçekleşmeden dini nikahla yapılan evliliklerin ortadan kaldırılması ve aile bağlarının güçlendirilmesi amaçlanmıştır.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more