Sözcü Plus Giriş

CHP’den TSK’dan ayrılanlara tepki

Acar : Halkın Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılan personel sayısından haberdar olmasından neden kaygı duyuluyor?

13:14 -
CHP’den TSK’dan ayrılanlara tepki

Cengiz Aldemir/Sozcu.com.tr

CHP Antalya Milletvekili  Gürkut Acar, MİLGEM Projesi ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılan personel sayısını TBMM gündemine taşırken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz,  TSK'dan ayrılan personel sayısının 22 Mayıs 2013 tarihinde başka bir milletvekilinin önergesi ile yanıtlandığını kaydetti. Acar, “Bir yıl önceki önerge yanıtlarının adres gösterilmesi milletvekillerinin denetim hakkına saygısızlıktır” dedi.

CHP'li Acar'ın MİLGEM Projesi ve TSK 'dan ayrılan personel sayısı i ile ilgili önergesini, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yanıtladı.  Yılmaz, 2002-2013 yıllarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 88 albayın tuğamiralliğe, 34 tuğamiralin tümamiralliğe, 15 tümamiralin koramiralliğe ve 6 koramiralin oramiralliğe terfi ettiğini kaydetti.

MİLGEM proje yönetim faaliyetlerinin Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın koordinesinde devam ettiğini kaydeden Yılmaz, “MİLGEM Tedariki Projesi planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu kapsamda tedariki planlanan 8 adet gemiden 2 adedi Deniz Kuvvetleri envanterine alınmış ve üçüncü geminin inşaa faaliyetine başlanmıştır” dedi.

Acar'ın TSK'den ayrılan personel ile ilgili sorusu üzerine ise Bakan Yılmaz, geçen yıl gönderilen yanıtları adres gösterdi. Yılmaz, “Yazılı soru önergesinde belirtilen diğer konularla ilgili Bakanlığımızca 7/16326, 7/16327 ve 7/16329 sayılı soru önergelerine 22 Mayıs 2013 tarihinde cevap verilmiştir” dedi.

TBMM'YE SAYGISIZLIK

Bakan Yılmaz'ın yanıtını değerlendiren Acar, “Bana Şubat 2014'te gönderilen bir yazıda, Mayıs 2013'teki,  yani yaklaşık bir yıl önceki bir yanıtın adres gösterilmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Bu TBMM'nin denetim hakkına saygısızlıktır. Ayrıca son 1 yılda TSK'dan hiç ayrılan olmadı mı? Böyle bir ciddiyetsizlik olmaz. Bir milletvekiline hem geçmiş tarihli, hem de başka bir milletvekilinin (Artvin Milletvekilimizin) yanıtının adres gösterilmesi, AKP'nin denetim ve demokrasi konusundaki tutumunun açık göstergesidir. Halkın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ayrılan personel sayısından haberdar olmasından neden kaygı duyuluyor? Saklanacak, gizlenecek, utanılacak bir durum mu var? Bakan'ın da TSK'nın da TBMM'ye gerekli saygıyı göstermesi zorunludur” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more