Sözcü Plus Giriş

Şırnak'ın Cizre ilçesinde bir grup PKK taraftarının Atatürk heykelini benzin dökerek yakmasına CHP içinden çok sert bir tepki geldi.

CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray, “Suriye ve Irak topraklarında kutsal mekânları, mezarları ve tarihi yapıları yıkan IŞİD ile Atatürk heykellerini benzin dökerek yakan PKK aynı soysuz zihin yapısının ürünüdür” dedi. Yazılı bir açıklama yapan CHP'li Çıray, şu görüşleri ifade etti:

Ayrıştırıcı Politikaların İbretlik Resmi

“Ne hazindir ki, Türk milletinin en büyük değeri olan Atatürk'ün heykeline dönük bu çirkin saldırı, medyada adeta vakay-ı âdiyeden bir haber olarak değerlendirilebiliyor ve hükümetin kılı kıpırdamıyor. Atatürk heykellerine dönük bu saldırılar bir ilk değildir. Cizre'de yaşanan bu elim olay, AKP Hükümetlerinin 12 yıldan fazladır sürdürdüğü terörizme taviz veren ayrıştırıcı politikalarının Türkiye'yi ne hale getirdiğinin ibretlik bir resmidir.”

Türkiye Cumhuriyeti Hepimizin Devletidir

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti, anayasal olarak bu ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin devletidir. Birileri bunun böyle olmadığını iddia edip, siyasal ayrımcılıkla bin yıllık kardeşliğimize zarar vermek için Vandalizm uygulayıp değerlerimizi tahrip etmeye çalışsa da bu böyledir. Atatürk heykelini gözleri dönercesine yıkmaya çalışmakla kalmayıp, benzin dökerek yakan PKK'lılar İŞID'la aynı kafa yapısında olan Vandallardır. Hiç kimse bu Vandalların aynı İŞID gibi bebekleri, kadınları ve yaşlıları katlettiğini unutmadı. Kurucu ve kurtarıcımızın başta olmak üzere bütün değerlerimize saldıran bu eli kanlı teröristlerle müzakere ederek onları şımartanlar da PKK'nın suç ortağıdır.”

Siz Kime Hizmet Ediyorsunuz?

Atatürk'ün Türk milletinin tüm unsurları ile Kurtuluş Savaşı'nı yaptıklarını söyleyen Çıray, şöyle devam etti:

“Birinci Dünya Savaşı'nda ülkemizi bağımsızlığa eriştirip hepimizi aynı vatanın ortak sahibi yapan Atatürk'e dönük bu saldırıyı yapanların kime ve neye hizmet ettikleri açıktır. Diyarbakır'da askeri tesise girerek gönderden Türk bayrağını indirme cüretini gösterebilen; Van'da Atatürk heykelini iple çekerek yıkmaya çalışanlar, aslında ucu başkalarının elinde olan o iple ülkemizdeki kardeşlik duygularını da koparan hainler sürüsünün elemanlarıdır.”

Koalisyon Sadece İŞID ile Değil PKK İle de Mücadele Etmeli

IŞİD'lilerle PKK terör örgütü arasında paralelliğe dikkat çeken CHP Parti Meclisi Üyesi ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Batılıları sadece İŞID'la değil, PKK ile de ortak mücadeleye davet etti ve onlara şu soruları sordu:

“Başta IŞİD olmak üzere hiçbir terör örgütü ile müzakere edilemeyeceğini söyleyenler, neden Türkiye'yi PKK ile müzakereye zorluyorlar? Bebek katillerini ne zamandan beri meşru siyasi organ olarak görüyorlar? Bizi vahşi terör örgütü ile koalisyona zorlayanlar neden PKK'ya yapılan sınırötesi operasyonlarımızı engellediler? AKP hükümetine ve bizi terörle ortak mücadeleye davet eden müttefiklerimize sesleniyorum: Kurulacak uluslararası koalisyon sadece IŞİD'le değil Güneydoğulu yurttaşlarımızı tutsak eden PKK terör örgütü ile de mücadele etmelidir.”