Sözcü Plus Giriş

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Alevilerin sorunlarını görüşmek üzere randevu talebinde bulundu.

Erdemir, AİHM'in zorunlu din dersi kararına ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek şöyle dedi:
“Hükümetin zorunlu din dersleri yoluyla hayata geçirmeye çalıştığı ayrımcılık ve asimilasyon ısrarı artık çuvala sığmamaktadır. Hülleci hükümet bir kez daha temel hak ve özgürlüklerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin duvarına çarpmıştır.”
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün yaptığı açıklamaya işaret eden Erdemir, “Temel hak ve özgürlükler söz konusu olduğunda bir evrensel standardın olmadığını iddia ediyor Sayın Başbakan” diye konuştu.
“Türkiye'de Alevi Olmak” ve “Alevi Bakış Açısıyla Türkiye'de Ayrımcılık” adlı iki kitabı basın toplantısında gösteren Erdemir, “Kitapları çok sevdiğini ifade eden Başbakan, Alevi yurttaşların maruz kaldığı özellikle zorunlu din derslerinde maruz kaldığı ayrımcılığı son derece açıkça ifade eden bu iki kitaba göz atsın. Göz atarsa ‘müfredatta bir sıkıntı yok' ifadesini geri alacaktır” dedi.
Başbakan'dan Alevi sorunlarını görüşmek üzere randevu talebinde bulunduğunu belirten Erdemir, şöyle devam etti:
“Bugün kendisinden bir milletvekili olarak değil Sünni vatandaş olarak bir randevu talebinde bulundum. Ben arzu ediyorum ki ben bir Sünni vatandaş olarak yine Sünni bir Başbakan'a Türkiye'de Alevilerin maruz kaldığı ayrımcılığı anlatayım. Arzu ederse benim hediye edeceğim bu iki kitaptan okuyarak arzu ederse de benim anlatacağım örnek vakalar üzerinden giderek kendisi Türkiye'nin bu kanayan yarasına vakıf olsun.”