Deniz güneşi gördü

Türkiye'de doğan ikinci fil 'Deniz', İzmir Doğal Yaşam Parkı'nda ilk kez bahçeye çıkarıldı. İlk kez güneşi gören yavru fil, ablası 'İzmir' ile de ile de tan

Deniz güneşi gördü

fil denizİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sasalı’da kente kazandırdığı Doğal Yaşam Parkı, tarihi günlerinden birini yaşadı. Enfeksiyon kapmaması için doğduğu günden itibaren annesi Begümcan ile birlikte kapalı barınakta tutulan ve özel bakım uygulanan İzmir’in yeni yavru fili ‘Deniz’ ilk kez açık alana çıkarıldı. Güneş ve gökyüzüyle tanışan minik yavruya bu ilk deneyiminde annesi Begümcan ile ablası ‘İzmir’ eşlik etti. Kasım ayında pastırma yazının keyfini çıkaran minik yavru, birbirinden sevimli hareketleriyle izleyenlerin büyük ilgisini çekti. Açık alanda biran bile yerinde durmayan ‘Deniz’, ablası ‘İzmir’ ile koştu.

‘ABLASI ÇOK YARDIMCI OLUYOR’

Yavru fil ‘Deniz’in sağlıklı bir gelişim süreci geçirdiğini belirten İzmir Doğal Yaşam Parkı yetkilileri şu bilgileri verdi:

“Enfeksiyon riskine karşı bugüne kadar yavruyu kapalı barınakta tutuyorduk. Giderek gücü artıyor. Bugünden sonra hava şartlarının iyi olduğu günlerde bir saat dışarı çıkaracağız. Yavrumuz, ablası ‘İzmir’ ile de çok iyi anlaşıyor. ‘İzmir’, bakım konusunda annesine çok yardımcı oluyor. Kardeşine hortumunu nasıl kullanacağını öğretiyor. ‘Deniz’ bebeği yakın zamanda babası ‘Winner’ ile de buluşturacağız.”

FİL AİLESİ 4 BİREY OLDU

Türkiye’de doğan ilk fil olma özelliğini taşıyan ve adı İzmirli’ler tarafından belirlenen yavru fil ‘İzmir’ 5 Şubat 2011 tarihinde Doğal Yaşam Parkı’nda dünyaya geldi. Fil İzmir’in doğumundan yaklaşık 4 yıl sonra Doğal Yaşam Parkı’nda aynı sevinç tekrar yaşandı. 21 aylık gebelik süresini tamamlayan anne Begümcan, park bünyesinde kurulan ekibin gözetiminde geçen 13 Ekim’de ikinci yavrusunu dünyaya getirdi. Doğduğunda 102 kg olan yavruya park çalışanları ‘Deniz’ adını verdi. Yeni yavruyla birlikte genişleyen Doğal Yaşam Parkı’ndaki fil ailesinin birey sayısı dörde yükseldi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...