Sözcü Plus Giriş

‘Devrimci müdahalenin zamanı geldi’

Kaya Güvenç, "Ülkemizi, kentimizi, emeğimizi bir pasta gibi paylaşan haramilerin ittifakı parçalandı" dedi.

11:48 -
‘Devrimci müdahalenin zamanı geldi’

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Ülkenin üç seçimi kapsayan siyaseten yoğun bir döneme gireceğine vurgu yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde Sol’un ortak adayı Eski TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, ” Bu döneme siyasi krizin damgasını vurduğu ve yerel seçimlerin diğer seçimlere doğrudan etki edeceği düşünüldüğünde, 30 Mart 2014 yerel seçimleri büyük bir siyasi önem kazanmaktadır.” dedi.

Bağımsız Sol Aday Kaya Güvenç Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yapmış olduğu kahvaltılı basın toplantısında. Bu sürecin siyasi kriz içindeki rejimin, siyasal aktörlerin yeni baştan şekillendirmeye çalışacağı bir dönem olacağına dikkat çekti.

Güvenç yaptığı konuşmada şu konulara dikkat çekti :

“Güncel politikamız AKP'nin geriletilmesidir. Çünkü AKP, Türkiye'de neoliberal yağmanın yürütücüsü, son zamanlardaki baskı rejiminin kurucusu, dinci gericiliğin temsilcisi, emperyalizmin bölge politikalarının uygulayıcısı ve halk düşmanı bir partidir. Rejimin kimi aktörleri böylesi bir baskı ve yağma düzeninini yenileme çabası içindedir. Bu aktörler de mutlaka başarısızlığa uğratılmalıdır.

HAZİRAN İSYANI DİNCİ GERİCİ BLOĞUN ÇATLAMASINA YOL AÇMIŞTIR

Siyasi inisiyatifin sol/sosyalist emek güçlerinin eline geçmesi, Haziran İsyanı'yla birlikte bir temenni olmaktan çıkmış ve somut bir olasılık haline gelmiştir. Haziran İsyanı, toplumda birikmiş olan öfkenin patlaması olarak kalmamış, aynı zamanda dinci gerici bloğun çatlamasına da yol açmıştır. Egemen sınıflar ittifakı içinde ekonomik ve siyasi çıkar kavgaları gün yüzüne çıkmıştır. Artık ülkemizde dahili bir güç olan emperyalizm yeni arayışlara yönelmiştir. Maalesef bu arayışın sonuçlarından biriyle Ankara'da karşı karşıyayız. Halkımıza ‘alternatif' diye dayatılan sağ adaylar, solun önünü tamamıyla kapatan karanlık politikanın somut bir örneğidir.

ŞİMDİ DEVRİMCİ BİR MÜDAHALENİN ZAMANI GELMİŞTİR

Kadını-erkeği, genci-yaşlısı, emekçisi-esnafıyla sokağa çıkıp yenilmez görünenleri yenen, bu gerici ve işbirlikçi hükümeti dünyaya rezil eden bizlere büyük bir sorumluluk ve görev düşmektedir. Şimdi devrimci bir müdahalenin zamanı gelmiştir. Rejimin iktidarıyla, muhalefetiyle, yargısıyla, yasamasıyla verili tüm işleyişine itiraz eden bu halk hareketi temsili demokrasinin krizine sınırsız, yaygın, doğrudan demokrasi istemi/eylemi olarak çeşitli yerelliklerden ve kamusal alanlardan yanıt vermiştir. Söz konusu harekete kendisini sadece sandığa endekslemeyecek siyasi yönelimler kazandırabilecek çeşitli siyasi birliktelikler ve eylemlilikler üretilmesi gerektiğine inanıyoruz.

SAĞ SEÇENEKLERE İTİRAZ İÇİN VARIZ

Rejimin yeniden yapılandırılmasında Ankara'ya özel bir rol biçildiği bu dönemde, halkın çıkarları doğrultusunda inisiyatif alma iddiasında olanların sağ politikalara ve sağ adaylara karşı tutarlı gerçek bir sol duruşu ortaya koyması zorunluluk halini almıştır. Haziran İsyanı ile yüzünü sola ve isyana dönen kitlelerin sağa çekilmesine, sağ seçeneklere mahkum kılınmasına itiraz etmek için varız. Kenti ve kentsel hizmetleri meta yığını, kentte yaşayan insanları ise müşteri olarak gören sömürücü, rantçı neoliberal belediyecilik anlayışlarına karşı halkçı, demokratik, katılımcı, toplumcu bir yerel yönetim anlayışını kitlelere ulaştırma ve onları yöneten konumuna getirme tarihsel hedefiyle Ankara'da solun ortak adayıyım.

KADERİMİZİ BİZ KENDİMİZ BELİRLEYEBİLİRİZ

Halkçı bir yerel yönetim için ortak sol aday, aynı zamanda halk demokrasisi için mücadelenin bir parçası olarak, ‘Kaderimizi biz, kendimiz belirleyebiliriz' diyen halk hareketini önümüzdeki yıllara taşıyacak siyasi çabaların önemli bir uğrağı ve unsurlarından biri olarak, AKP'ye ve tüm sağa karşı Ankara'da sol aday olarak tüm halkımızı, demokrat, sol/sosyalist ve tüm devrimci güçleri bu birliğe çağırıyorum.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more