Reklamsız Sözcü

Emniyete fakülteli amirler alınacak

Emniyet, teşkilatın alt kademe amir ihtiyacı için fakülte ve yüksek okullara bu yıldan itibaren İzmir ve İstanbul'dan da öğrenci alınacağı belirtildi.

android-time 21:51
Emniyete fakülteli amirler alınacak
Emniyet, teşkilatın alt kademe amir ihtiyacı için fakülte ve yüksek okullara bu yıldan itibaren İzmir ve İstanbul'dan da öğrenci alınacağı belirtildi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, fakülte ve yüksekokullara öğrenci alımına ilişkin basında bazı haberlere yer verildiği belirtildi. Önceki yıllarda fakülte ve yüksekokullara sadece Ankara’daki devlet üniversitelerinden öğrenci alındığı ifade edilen açıklamada, 2014-2015 eğitim ve öğretim döneminden itibaren İstanbul ve İzmir’de de öğrenci alım merkezleri açıldığı ve fırsat eşitliğinin daha da genişletildiği bildirildi.

Öte yandan, Polis Akademisi Başkanlığının internet sayfasında yer alan açıklamada da EGM’nin merkez ve taşra teşkilatının personel ihtiyacının, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Güvenlik Bilimleri Fakültesi (GBF), polis meslek yüksekokulları (PMYO), fakülte yüksekokullar ile polis meslek eğitim merkezleri (POMEM) tarafından karşılandığı, bunlardan GBF, POMEM ve PMYO’ya ülke genelinden alım yapıldığı kaydedildi.

Fakülte ve yüksekokullara alınan öğrencilerin giderlerinin karşılandığı ve bu öğrencilere belirli meslek derslerinin verildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında nitelikli personel yetiştirmek için EGM adına yüksek öğretim kurumlarında okutularak alt kademe amir ihtiyacını karşılamak üzere 1989 yılından günümüze kadar sadece Ankara sınırları içerisinde bulunan devlet üniversitelerinin belirlenen fakülte ve bölümlerinden fakülte ve yüksekokullara öğrenci alımı yapılmaktaydı.

Bugüne kadar sadece Ankara ile sınırlı olan fakülte ve yüksekokul alımları, mevcut imkan ve fiziki şartlar zorlanarak daha geniş bir alana yayıldı. Böylece ilk defa 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ankara, İstanbul ve İzmir’de bulunan devlet üniversitelerinde öğrenci alınması planlandı ve fırsat eşitliği daha da genişletildi.”

NEDEN 25 YIL SONRA?

Emniyet’in aldığı bu karar aslında 17 Aralık Operasyonları’nın ardından hali hazırda sürmekte olan cemaatçi (paralel) polis avının bir gereği olarak görülüyor. Çünkü cemaatin kontrolünde olan yerlerden biri de polis kolejleriydi. Şu ana kadar belirlenen cemaatçi polisler dışında teşkilata sokulan polislerin ayıklanması bir hayli zaman alacağa benziyor. Cemaatçilerin okullardan taze kan alamaması için üniversitelerden yapılacak alımlarla kolejlerin önü bir nebze de olsa kesilmiş olacak.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:0228.09.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more