Sözcü Plus Giriş

AFAD koordinasyonunda TİKA, Türk Kızılay'ı ve YTB gibi kurum ve kuruluşlar ile STK’nın desteği ile beş kıtaya insani yardım ulaştıran Türkiye, Küresel İnsani Yardım 2014 raporuna göre, GSMH bazında en çok uluslararası insani yardım yapan ülke oldu. Türkiye, iki yıldır miktar olarak en fazla yardım yapan üçüncü ülke unvanını elinde bulunduruyor.

“TÜRKİYE İNSANİ YARDIMLARDA ARKA ARKAYA İKİ YIL ÜÇÜNCÜLÜĞÜ ELDE ETTİ”

Küresel İnsani Yardım 2014 raporuna göre, 2013 yılında en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler sıralamasında Türkiye, ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü oldu. Türkiye’yi Japonya ve Almanya takip etti. 2013 yılında yayımlanan rapora göre Türkiye, 2012 yılında da ABD ve İngiltere’nin peşinden en fazla uluslararası insani yardım yapan üçüncü ülke olmuştu. 2014 raporunun açıklanmasıyla Türkiye arka arkaya iki yıl üçüncülüğü elde etmiş oldu. Türkiye’nin 2012 yılında yaptığı insani yardım miktarı 1 milyar 85 milyon ABD doları olarak gerçekleşirken, bu rakam 2013’te 561 milyonluk bir artışla, 1.6 milyar ABD Doları’na ulaştı.

“TÜRKİYE MİLLİ GELİRE GÖRE EN ÇOK İNSANİ YARDIM YAPAN ÜLKE”

Küresel İnsani Yardım 2014 raporuna göre, Gayrisafi Milli Gelirinin yüzde 0.21’ine denk gelen 1.6 milyar ABD Doları tutarında gerçekleştirdiği bağış ile dünyada ‘en cömert ülke’ konumuna yükseldi. Türkiye, yaptığı yardımların milli gelirine oranı en yüksek olan birinci ülke oldu. Milli gelirine göre dünyada en çok yardım yapan ülke olan Türkiye’yi, insani yardım için milli gelirinin 0,20’sini ayıran Kuveyt ve 0,15’ini ayıran Lüksemburg izledi. Rapora göre, 2012 yılında dünyada gerçekleşen insani yardım tutarı 17.3 milyar ABD doları iken, 2013’te 22 milyar ABD doları gibi rekor bir seviyeye ulaştı. ABD, Avrupa Birliği kurumları, İngiltere ve Türkiye başta olmak üzere, ülkelerin yaptığı bağışlar yüzde 24’lük bir artışla, 16.4 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

“YARDIMA MUHTAÇ İNSANLARA 220’NİN ÜZERİNDE İNSANİ YARDIM YÜKLÜ TIR GÖNDERİLDİ”

AFAD tarafından yapılan açıklamada Türkiye 2014 yılında da, AFAD koordinasyonunda Irak, Gazze, Orta Afrika Cumhuriyeti, Afganistan gibi pek çok ülkeye insani yardım ulaştırmaya devam ettiği vurgulanarak, “Türkiye, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılay'ı, TİKA, Sağlık Bakanlığı, valilik ve belediyeler ile STK’larımızın ortak çabalarıyla Irak’ta Türkmenler, Yezidiler ve yardıma muhtaç insanlara 220’nin üzerinde insani yardım yüklü tır gönderdi.

AFAD, İsrail’in saldırılarına maruz kalan Gazze halkına da 1 buçuk milyon dolarlık acil ilaç ve tıbbi yardımı ulaştırdı. Gazze’nin gıda ihtiyaçları için AFAD tarafından hazırlanan 15 bin ton unun sevkiyatı ise devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Kalkınma İnisiyatifleri kuruluşunun hazırladığı Küresel İnsani Yardım raporunda, insani yardımların kaynağı, alıcıları ve dağıtım yöntemi ele alınıyor.

Yayınlanma Tarihi:18:46,