Reklamsız Sözcü

Erdoğan Afrika yolcusu

Erdoğan, II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi'ne katılmak üzere Ekvator Ginesi'ne gidecek.

10:56 -
Erdoğan Afrika yolcusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılmak üzere 19-21 Kasım tarihleri arasında Ekvator Ginesi’ne gidecek. Erdoğan ayrıca, 19 Kasım’da bakanlar ve işadamlarından oluşan kalabalık bir heyetle Cezayir’e gidecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, II. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde Malabo’da gerçekleştirilecek.

Zirveye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında, bazı bakanların da yer aldığı geniş bir heyet katılacak.

Afrika Birliği (AfB) Komisyonu ile işbirliği içinde düzenlenen zirveye, çoğunluğu Cumhurbaşkanı veya hükümet başkanı düzeyinde çok sayıda ülkenin katılmasının beklendiği kaydedilen açıklamada, “İstanbul’da 18-21 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılan Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nde kurulan ve Türkiye-Afrika Ortaklığını sürdürülebilir bir yapıya kavuşturan mekanizma uyarınca toplanacak Zirve, Türkiye-Afrika Ortaklığının daha ileriye götürülmesinde yeni bir adımı teşkil edecektir” denildi.
Zirvede Türkiye-Afrika Ortaklığı’na ilişkin bir bildiri ve 2015-2018 dönemi Ortak Uygulama Planının kabul edileceği belirtilen açıklamada, “Zirve sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, evsahibi ülke Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı ile birlikte 20 Kasım Perşembe günü bir akşam yemeğine evsahipliği yapacak, 21 Kasım Cuma günü ise zirveye eşbaşkanlık edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan zirve kapsamında ayrıca, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ve katılan diğer Cumhurbaşkanları ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülüyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, zirve öncesinde, 20 Kasım günü, zirveye katılacak ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına AfB Dönem Başkanı Moritanya Dışişleri Bakanı Ahmed Ould Teguedi ile eşbaşkanlık edeceği bilgisi verilen açıklamada, “Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de, zirve marjında toplanacak olan ve Afrika’da mevcut Bölgesel Ekonomik Toplulukların dönem başkanlıklarını yürüten ülkelerin Ekonomi Bakanları ve sözkonusu toplulukların Genel Sekreterleri, ülkemizden de özel sektör çatı kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağı Türkiye-Afrika Bölgesel Ekonomik Topluluklar Toplantısı’na başkanlık edecektir” ifadelerine yer verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 21 Kasım 2014 Cuma akşamı yurda dönmek üzere Ekvator Ginesi’nden ayrılacağı da belirtildi.

19 KASIM’DA CEZAYİR ZİYARETİ-
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan bir diğer açıklamada ise Erdoğan’ın zirve öncesinde, 19 Kasım’da bakanlar ve işadamlarından oluşan kalabalık bir heyetle Cezayir’i ziyaret edeceği kaydedildi.

Erdoğan’ın ziyaret esnasında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile görüşecek ve Başbakan Abdülmalik Sellal’i kabul edecek.

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilecek ikili ve heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörülüyor.
Türkiye ile Cezayir arasında kökleri yüzyıllara dayanan güçlü kardeşlik ve dostluk bağlarının bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Cezayir Türkiye’nin en önemli ekonomik ortaklarından biridir. Sayın Cumhurbaşkanımızın Cezayir ziyareti, mükemmel seviyedeki iki ülke ilişkilerinin teyit edilmesine ve yeni işbirliği alanlarının keşfine vesile teşkil edecektir” denildi.(ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more