Reklamsız Sözcü

Erdoğan’a satranç soruları

CHP'li Erdemir, Başbakan'ın temel atma ve toplu açılış törenlerinde dağıttığı satranç takımlarının maliyetini, kaynağını ve dağıtım şeklini sordu.

android-time 15:29
Erdoğan’a satranç soruları
CHP'li Erdemir, Başbakan'ın temel atma ve toplu açılış törenlerinde dağıttığı satranç takımlarının maliyetini, kaynağını ve dağıtım şeklini sordu.

Cengiz ALDEMİR/Sozcu.com.tr

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kırklareli Pınarhisar gezisi sırasında vatandaşlara satranç takımı dağıtmasını meclis gündemine taşıyan CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, ” Dağıtım yaptığınız esnada vatandaşlar arasında yaşanan tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?” diye sordu.

SATRANÇ DAĞITIMINDA KADIN VE ÇOCUKLAR EZİLME TEHLİKESİ GEÇİRDİ

Aykan Erdemir konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada,” Katıldığınız resmi temel atma ve toplu açılış törenlerinde bir süredir satranç takımı dağıtmaktasınız. Dağıtım yaptığınız esnada yaşanan itiş kakış ve izdihamda vatandaşlarımızın ezilmelerine, çocukların arada kalarak korkmalarına ve ağlamalarına, kadınların tacize uğramalarına ve bayılmalarına varan olayların yaşandığı basında yer almaktadır. Örneğin, 6 Aralık 2013 tarihinde Lüleburgaz Toplu Açılış Töreni'nde satranç takımı dağıttığınız esnada yaşanan izdihamda, açılışa 6 aylık bebeğiyle gelen bir kadının bebeğiyle birlikte ezilme tehlikesi geçirdiği basına yansımıştır. 8 Aralık 2013 tarihinde Uzunköprü Toplu Açılış Töreni'ne katılan vatandaşlara satranç takımı dağıttığınız sırada da izdiham yaşanmıştır. Yaşanan bu izdiham esnasında bir kadının, “Çocuğum eziliyor!” diyerek yardım istemesi de basında yer almıştır. 16 Şubat 2014 tarihinde İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi Temel Atma Töreni'nde satranç takımı dağıtımı ve atımı yaptığınız sırada, önde bulunan vatandaşlar satranç takımı alabilmek için birbiriyle itişip kakışırken arkaya doğru attığınız satranç takımlarından kapmak için birbirleriyle mücadele eden vatandaşlar arasında yine benzer bir izdiham yaşandığı kameralara yansımıştır. Bu sırada ezilme tehlikesi geçirenler, ağlayanlar ve bayılanların olduğu haberleri geçilmiştir” dedi.

Erdemir, satranç dağıtımı ile ilgili Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti :

-Katıldığınız resmi temel atma ve toplu açılış törenlerinde dağıttığınız satranç takımlarının maliyeti ve kaynağı nedir?
-Satranç takımları hangi usulle, hangi firma veya firmalardan bugüne kadar toplam kaç adet temin edilmiş ve karşılığında toplam kaç lira ödenmiştir? Alınan satranç takımlarının kaç adedi dağıtılmıştır?
-Resmi törenlerde veya toplu açılışlarda vatandaşlarımıza dağıttığınız satranç takımlarının maliyeti eğer kamu kaynakları kullanılarak temin ediliyorsa, kamu kaynaklarının hakkaniyete ve eşitlik ilkesine göre kullanılmadığı yönündeki eleştirileri nasıl değerlendiriyorsun
Dağıttığınız satranç takımlarından almak isteyen vatandaşlar katıldığınız törenlere iştirak etmek zorundalar mıdır? Bu anlamda, söz konusu uygulamayı bir ayrımcılık olarak değerlendiriyor musunuz?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more