Reklamsız Sözcü

Erdoğan’ın tutuklanmasını istediler

Halkın Kurtuluş Partisi, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

android-time 16:26
Erdoğan’ın tutuklanmasını istediler
Halkın Kurtuluş Partisi, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Asuman ARANCA/ANKARA

Önceki gün yayınlanan ve Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kayıtları Türkiye gündemini değiştirdi. Kayıtlar hakkında inceleme başlatılırken, Halkın Kurtuluş Partisi de bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir dilekçe vererek, Başbakan Erdoğan, oğlu ve kayıtlarda geçen diğer şüpheliler için “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Rüşvet, İrtikap, 3628 Sayılı Mal Bildiriminde Bulunulması, Rüşvet, Yolsuzluklarla Mücadele Kanununa Muhalefet, Suçtan Kaynaklanan Malvarlığını Aklamak, Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs” suçlarından tutuklanmaları için talepte bulundu.

Tapelerin de yer aldığı dava dilekçesinde söz konusu kayıtların montaj olmadığına vurgu yapılırken, “Söz konusu bu meblağ nakit paraların meşru ve yasal bir şekilde elde edilmediği açıktır.” denildi.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

Kurulan organizasyonun çerçevesi, iş adamları ve aile bireyleri ile başka bakanların dahli, yolsuzluğa ve haksız mal edinmeye konu meblağın büyüklüğü göz önüne alındığında, anılan eylemlerin, ancak bir ÖRGÜT KURULARAK gerçekleştirilebileceği anlaşılmaktadır.

Nitekim konuşmadan anlaşılacağı üzere şüpheliler, organizasyona başkalarını dahil ederek onlara talimat verebilmektedirler. Yine eylemlerin uzunca bir sürece yayıldığı da anlaşılmaktadır.

TAYYİP ERDOĞAN'IN ANILAN EYLEMLERİ GÖREVİ KAPSAMINDA İŞLEDİĞİNİN KABULÜ MÜMKÜN DEĞİLDİR.

Bu nedenle de, başbakanlık sıfatına dönük şekli dokunulmazlık hükümleri işletilerek soruşturma yapmaktan kaçınılamaz.

Kaldı ki suç örgütü kurulduğunun tespitiyle de, bu tür soruşturmaların, şüphelilerin görev ve statüleri ne olursa olsun dokunulmazlık hükümlerinden muaf tutulması gerekir.

Cumhuriyet Savcıları için duraksama noktası kalmamıştır. Kurulan suç organizasyonuyla, 75 milyonun rızkının zimmete geçirilmesidir söz konusu olan. Sıfırlama başladıktan sonra dahi elde kalan paranın 30 milyon olması, vurgunun büyüklüğünü gözler önüne sermektedir.

Şüpheliler, daha önce başlatılan yolsuzluk operasyonu sebebiyle, savcıların, emniyet müdürlerinin görev yerlerini değiştirerek, ve dahi görevden alarak, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçunu da işlemişlerdir. Telefon konuşmalarından bunun da itirafı mevcuttur.

Bu nedenle, kendileri aleyhine yürüyecek soruşturmaları akamate uğratan şüphelilerin TUTUKLANMALARI gereği de ortaya çıkmaktadır.

Bu millet, bu suçlardan başka türlü arınamayacaktır!”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:2726.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more