Eymir’e 24 bin ağaç

Eymir Gölü’nde düzenlenen ODTÜ Geleneksel Ağaç Dikme etkinliğinde binlerce kişi katıldı.

Eymir’e 24 bin ağaç

8 Ekim 2013 gecesi kesilen 3 bin ağacın yerine 300 bin ağaç dikme hedefiyle başlatılan “Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden” kampanyası; 2014 yılı sonuna kadar 150 bin ağaca, 2015 yılı Kasım ayında yapılacak etkinlik ile de 300 bininci ağaca ulaşacak.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Ankara'ya ODTÜ Ormanı'nı kazandırdığı Geleneksel Ağaç Dikme Etkinliği ve Eymir Gölü Günü; 02 Kasım 2014 Pazar günü (bugün), Eymir Gölü'nde yapıldı. Böylece, “Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden” kampanyası dahilinde, geçen yıldan bu yana yaklaşık 50 bin fidan ODTÜ arazisine dikilmiş oldu.

Eymir Gölü Gölbaşı giriş kapısında yapılan ağaç dikiminin ardından; Kayıkhane bölgesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında değişik gösteriler yapıldı. ODTÜ öğrenci topluluklarının gösterilerinden sonra, her yıl Cumhuriyet Haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Cumhuriyet Koşusu ile Kürek Yarışı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Acar ağaç dikimi öncesinde yaptığı konuşmada; ODTÜ'de ağaç dikme geleneğinin 53 yıl önce, 1961 yılında başladığını; milyonlarca ağaç ve 30 bin dönümden fazla bir alana yayılan ODTÜ Ormanı'nın doğal yaşamın barınabildiği çok kısıtlı alanlardan biri olduğunu dile getirdi.

Daha fazla üretelim, daha fazla tüketelim koşuşturmacası içinde insan yaşamını ve sağlığını tehlikeye atmamak gerektiğini, doğayı tahrip etmemek ve yarın çocuklarımıza beton yığınıyla kaplanmış bir kent bırakmamak gerektiğini kaydeden Rektör Acar sözlerini şöyle sürdürdü:

“5,5 milyon kişinin yaşadığı bu kentte iki göl bölgesi arasında özel çevre koruma bölgesi, birinci ve ikinci derece sit alanları var. 5,5 milyon kişinin yaşadığı kentte hiç yeşil alan bölgesi kalmasın mı? Bütün alanlara bina yapmak, otel yapmak, alışveriş merkezi yapmak, yollarla kaplamak zorunda mıyız? “Hayır.” diyoruz; Ankara'nın, Türkiye'nin doğasına sahip çıkma, gelecek nesillere tüketilmiş doğal kaynaklar bırakmama çabalarımızı da tekrarlıyoruz.

Çünkü toprağı ranta çevirerek belki kar edebilirsiniz ama gerçek bir kalkınmayı ancak bilimle, teknolojiyle, üretimle sağlayabilirsiniz.”

18 Ekim 2013 gecesi kesilen 3 bin ağacın yerine 300 bin ağaç dikme hedefiyle “Bir Ağaç Sizden Bir Orman Bizden” kampanyasının 2014 yılı Şubat ayında başlatıldığını söyleyen Rektör, kampanyanın 2014 yılı sonuna kadar 150 bin ağaca ulaşmayı hedeflediğini, gelecek yıl Kasım ayında yapılacak etkinlik ile de 300 bininci ağacın hep birlikte dikileceğini vurguladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...