Facebook boşanma nedeni olur mu?

Özel hayatımızın kamusallaşması cep telefonlarıyla başladı.

Facebook boşanma nedeni olur mu?

Otobüste, dolmuşta, sokakta; yanımızdaki sevgilisiyle niye ayrılmış, önümüzdeki akşam ne yemek yapacakmış, arkamızdaki önceki gece neredeymiş ister istemez dinler olduk. Kısacası “mobil iletişim hayatımızın merkezine yerleşti”.

DEVAMSIZ ÖĞRENCİ GİBİ

Bir de yer bildirme olayı var.
Msn durum güncellemesi, facebook duvar yazısı, twitter'da tweet, instagram fotoğrafçılık okulu, whatsapp, skype konuşmaları derken artık her adımını bildirmeyen adeta “devamsızlık yapmış öğrenci” gibi sayılıyor.

FACEBOOK FOTOĞRAFIYLA BOŞANMA

Yeni teknoloji, özel hayatımızı bitirdiği gibi evliliklerin bitmesine de neden olabiliyor. Hatta facebook ve benzeri sosyal paylaşım sitelerindeki fotoğraflar ve mesajlar boşanma davası açma sebeplerinde ilk sıralarda gösteriliyor.
Peki gerçekten “facebook boşanma nedeni” olabilir mi?

HUKUKA UYGUNLUK ŞART

Sorunun cevabı için öncelikle facebook ya da başka bir sosyal paylaşım ağından alınan verinin hukuka uygun olup olmadığına bakmak lazım.
Çünkü, “hukuka aykırı olarak elde edilmiş deliller”, mahkeme tarafından olayın ispatında “dikkate alınamıyor” (HMK Md. 189/2).
Ayrıca bu delilin başka delillerle de desteklenmesi gerekiyor.
Yargıtay yakın tarihli bir kararında, elektronik ortamda (“Facebook” isimli sosyal paylaşım sitesi kullanılarak) elde edilen verilerin diğer delillerle desteklendikleri takdirde “delil” olarak hükme esas alınabileceğine, bu verilerin tek başına vakıaların ispatına yeterli olmadığına karar vermiş (Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 05.02.2014 tarih, E. 2013/19577, K. 2014/1926).

ORTAK BİLGİSAYAR DELİL

Bununla birlikte, facebook üzerinden alınan veri hukuka aykırıdır, delil olamaz diye kesin bir kural da yok. Evlilik devam ederken “ortak kullanılan bilgisayardan alınmış” ya da eşlerin birbirlerinin hesap şifrelerini bilmeleri sayesinde elde edilmiş olan veriler hukuka uygun delil kabul edilebiliyor.

YARGITAY DİYOR Kİ…

“Facebook”tan alınan fotoğraf
Nafakanın artırılması davasında, kadının rızası dışında “facebook”tan alınan ve delil olarak dosyaya sunulan fotoğrafların yasal delil olarak değeri tartışılıp değerlendirilmeksizin hükme dayanak alınması doğru bulunmamıştır.
(Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, 21.01.2013 tarih, E. 2012/23195, K. 2013/698)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...