Sözcü Plus Giriş

Fil hastalığı nedeniyle 130 kiloya ulaştı

Rasim Sarıbaş, 'fil hastalığı' olarak bilinen 'lenf ödem' ile ayak ve bacaklarında oluşan şişlikler nedeniyl 130 kiloya ulaştı.

Güncellenme: 12:09, 22/11/2014
Fil hastalığı nedeniyle 130 kiloya ulaştı

Zonguldak’ın Kilimli İlçesi’nde emekli memur Rasim Sarıbaş, ‘fil hastalığı’ olarak bilinen ‘lenf ödem’ ile ayak ve bacaklarında oluşan şişlikler nedeniyl 130 kiloya ulaştı.

Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nden emekli 61 yaşındaki Rasim Sarıbaş’a, 1987’de Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nde fil hastalığı teşhisi konuldu. Eşi 19 yıl önce ölen ve oğlu ile birlikte yaşayan Sarıbaş, tedavi görmesine rağmen hastalığı ilerledi. 2007’de sağ, 2011’de sol ayak ve bacaklarında şişlikler artan Sarıbaş, 130 kiloya ulaştı. Yürümekte güçlük çektiğini belirten Rasim Sarıbaş, Zonguldak’ta ve İstanbul’da bir çok hastaneye gitmesine rağmen hastalığına bir çare bulunamadığını söyledi. Sarıbaş, şöyle konuştu:

“Doktorların bazıları ‘tedavisi yok’, bazıları ise ‘var’ diyor. Ben de ne yapacağımı şaşırdım. Çocuklarım iyileşmem için bilgisayardan araştırma yapıyor, doktorlara götürüyorlar. Kızım İstanbul’da öğretmen. Onun yanına gidip yeniden tedavi görmek istiyorum.”

DHA