Reklamsız Sözcü

Film gibi operasyonla kurtarıldı

Rize Çamlıhemşin'de yoğun kar yağışı nedeniyle mahsur kalan çoban 60 yaşındaki Mustafa Yeniçırak, askeri helikopterle kurtarıldı.

14:16 -
Film gibi operasyonla kurtarıldı

Tar deresi mevkisinde 250 küçükbaş hayvanı ile 3 gündür mahsur kalan Mustafa Yeniçırak’ın yakınları jandarmadan yardım istedi. Kurtarma ekiplerinin yoğun kar nedeniyle ulaşamaması üzerine Malatya 2'nci Ordu Komutanlığı Hava Arama Kurtarma Birliği'nden yardım talebinde bulunuldu. Bu sabah bölgeye gelen askeri helikopter, önce Mustafa Yeniçırak’ın 2 oğlunu aldı. Tar deresi mevkisinde sarkıttığı halatla Mustafa Yeniçırak'ın 2 oğlunu erzakla birlikte koyunların yanına indiren askerler, babayı da helikoptere çekerek Çamlıhemşin’e getirdi. Mustafa Yeniçırak Çamlıhemşin İlçe Sağlık Merkezi’nde müşahade altına alınırken, bölgede yol açma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

KEÇİLERİM AÇ KALDIĞI İÇİN ÜZÜLDÜM

Çamlıhemşin İlçesi Tar Deresi mevkisinde mahsur kalan ve 3 gün sonra askeri helikopterle kurtarılarak Çamlıhemşin ilçesine getirilen çoban Mustafa Yeniçırak tedavi altına alındı. Sağlık durumu iyi olan Yeniçırak’ın oğulları Ahmet ve Recep, hayvanların bakımı için askeri helikopterle yaylaya bırakıldı. Helikopterin, hayvanlar için de yaylaya saman götürdüğü belirtildi.

Tedavi altına alındığı Çamlıhemşin Sağlık Merkezi’nde yaşadıklarını anlatan çoban Mustafa Yeniçırak şöyle dedi:

“3 gün önce birden kar yağdı. Sabah kalktım, baktım ki 2 metre kar var. Mahsur kaldım. Bugüne kadar yiyeceğim vardı. Bu sabah helikopter geçince benim için geldiğini tahmin ettim. İki oğlumu getirdiler, beni aldılar.”

Yaylada yalnız kaldığı için korkmadığını belirten Yeniçırak, ancak keçileri aç kaldığı için üzüldüğunu kaydetti.

DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more