Gemi faciası TBMM’de

İstanbul'da batan gemi Meclis gündemine taşındı

Gemi faciası TBMM’de

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle, İstanbul’da batan gemi ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, şu soruları yöneltti: “- İstanbul'da 3 Kasım 2014 günü sabah saatlerinde meydana gelen kaçak göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 24 göçmenin yaşamlarını kaybettikleri faciada göçmenleri kaçak olarak Türkiye üzerinden Romanya’ya götüren Afganistan uyruklu insan tacirinin 2014 Eylül ayında insan tacirliği suçundan tutuklandığı ancak serbest bırakıldığı iddiası doğru mudur?

Göz göre göre ölüme gitmişler!Göz göre göre ölüme gitmişler!

– Afganistan uyruklu insan taciri, hangi mahkeme kararı ve yasal gerekçe ile serbest bırakılmıştır?

– Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye’deki taşınır ve taşınmaz mal varlıklarının listesi nedir?

– Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye’de hissedarı olduğu şirket veya şirketler bulunmaktaysa söz konusu şirketlerin diğer hissedarları ve yöneticileri kimlerdir?

– Afganistan uyruklu insan tacirine Türkiye’de oturma ve çalışma izni verilmiş midir, verildiyse hangi ilgili kanun maddesi uyarınca Türkiye’de oturma ve çalışma izni verilmiştir?

– Afganistan uyruklu insan tacirine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiş midir, verildiyse hangi ilgili kanun maddesi uyarınca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmiştir?

– Afganistan uyruklu insan tacirinin Türkiye'de hissedarı olduğu şirket veya şirketler tarafından son 2 yıl içerisinde bazı kamu görevlilerine danışmanlık hizmetleri karşılığında ve temettü gibi para ödemeleri yapılmış mıdır, yapıldıysa hangi kamu görevlilerine ne kadar tutarlarda ve ne için ödemeler yapılmıştır?

– Kolluk güçlerinin haberi olmadan İstanbul’dan onlarca insanı bir tekneye koyup Romanya’ya kaçırmaya kalkışmak mümkün olmayacağına göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geniş ve detaylı çapta bir soruşturma başlatılmış mıdır, başlatılacak mıdır?”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...