Reklamsız Sözcü

‘Gökçek tarih de bilmiyor’

Halaçoğlu: "Gökçek'in yaptırdığı kuleler çakma Osmanlı motifleriyle dolu."

android-time 14:04
‘Gökçek tarih de bilmiyor’
Halaçoğlu: "Gökçek'in yaptırdığı kuleler çakma Osmanlı motifleriyle dolu."

MHP Grup Başkanvekili ve Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yaptırdığı 52 saat kulesini sordu. Türk Tarih Kurumu eski başkanı Halaçoğlu, “Bu kuleler çakma Osmanlı motifleriyle dolu. Selçuklu dönemi diye millete yutturuyorlar. Gökçek, tarih de bilmiyor” dedi

Halaçoğlu 7 Şubat’ta İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yanıtlaması isteğiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı saat kuleleriyle ilgili şu soruları yöneltti:

”Ankara’da yapılmakta olan saat kuleleri ile kapılar uzun süredir kamuoyunu meşgul etmekte, basın-yayın organlarında şehrin değişik noktalarına 52 adet saat kulesi ile 5 adet kapının inşa edilmekte olduğuna dair haberler yer almaktadır. 2013 yılı verilerine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, bağlı genel müdürlükler olan EGO ve ASKİ’nin borçları da dahil olmak üzere yaklaşık 3 milyar TL olan borcunun 1 milyar TL’sinin Hazine Müsteşarlığı tarafından uzlaşma ile azaltıldığı ve borçlu belediyeler içinde 2’nci sırada bulunduğu da göz önüne alındığında ortaya bir savurganlık çıkmaktadır. O nedenle 52 adet saat kulesi ihalesine hangi firmalar teklif vermiş, teklifler hangi kriterlere göre değerlendirilmiş, toplam ne kadar bedelle ve hangi firmalara ihale edilmiştir? Asli görevi kamu hizmeti olan belediyelerin, kapı ve saat yapımı ile kamuya nasıl bir fayda sağlanacağı düşünülmektedir?”(DHA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more