Reklamsız Sözcü

Gül Macaristan yolcusu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Janos Ader’in daveti üzerine, Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

11:26 -
Gül Macaristan yolcusu

Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Janos Ader'in daveti üzerine, 16-18 Şubat 2014 tarihlerinde Macaristan'a resmi bir ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre bu, Türkiye'den Macaristan'a sekiz yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olacak. Ziyaret aynı zamanda, dönemin Macaristan Cumhurbaşkanı Pal Schmitt'in 14-17 Kasım 2011 tarihinde Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin iadesi niteliği taşıyor.

Cumhurbaşkanı Gül, Macaristan'ı ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Sayın Janos Ader ile başbaşa ve heyetler halinde görüşmelerde bulunacak, ayrıca Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya gelecek. Bu vesileyle, Türk-Macar İş Forumu'na da hitap edecek. Cumhurbaşkanı Gül'ün yapacağı görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanısıra, AB'ye üyelik süreciyle güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında Türkiye ile Macaristan arasındaki köklü tarihi bağlardan güç alan müstesna dostluk ve ittifak ilişkilerinde, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretlerle güçlü bir ivme sağlandığı, Cumhurbaşkanı Gül'ün Macaristan'a yapacağı ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda daha ileriye taşınmasına katkı sağlayacağı bildirildi. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more