Reklamsız Sözcü

Gülümseyen Pabuçlar kampanyası

CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Sultan Yeğen öncülüğünde "Gülümseyen Pabuçlar " projesi başlatıldı.

android-time 14:46
Gülümseyen Pabuçlar kampanyası
CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Sultan Yeğen öncülüğünde "Gülümseyen Pabuçlar " projesi başlatıldı.

CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Sultan Yeğen öncülüğünde “GÜLÜMSEYEN PABUÇLAR ” projesi başlatıldı.

‘Hiçbir çocuk okula yırtık ayakkabıyla gitmesin’ sloganıyla başlatılan projeyle gönüllülerin bağışladığı ayakkabılar yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına dağıtılacak. Projeyi anlatan Yeğen “İktidar kadınlar üzerindeki baskıyı arttırıyor. Küçücük çocuklarımızın başlarını kapatarak, baskıyı çocukluktan başlatmak istiyor.Binlerce küçük yavrumuz yırtık ayakkabılarla, hatta terlikle okula giderken, ayakları açıktayken başlarının kapanmasının ne önemi var ki. Yağmurda yaşta çocukların ayakları üşürken karma eğitimin kalkmasının, kızların ve erkeklerin ayrı okullarda okumasının ne önemi var ki.Acaba gerçekten kim çocukları düşünüyor.Şu anda sorun başını kapatmak değil öncelikle barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçların karşılanmasıdır” diye konuştu. Sultan Yeğen, çocuklar üzerinde ayrı bir hassasiyete sahip olduklarını belirterek, “Hani devlet kurumlarında çekmecelerin, dolapların üzerinde , ‘yangında ilk kurtarılacak’ diye yazar. Bizim için de çocuklar hep öyle.Toplumda ilk el uzatılması gereken varlıklardır” şeklinde konuştu. Çocukların, koşullar ne olursa olsun, ilk el uzatılması gereken kesim olduğunu belirten Yeğen, kampanyanın ortaya çıkışını şöyle anlattı:

“1995’de Bm Çocuk Haklarına Dair Sözleşme yürürlüğe ama onun gereklerini yerine getirmiyoruz. Orada çocukların yaşama hakkından, barınma hakkından bahsediliyor. Neredeyse 20 yıl geçti ama gereklerini yerine getirmek yerine şu anda çok olumsuz bir yolda çocuklarla ilgili çalışma devam ettiriliyor. Hükümet çocuklarımız üzerinden siyaset yapıyor.
Biz çocuklarımızın barınma, giyinme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak lazım diyerek yola çıktık.”

HEDEF 1000’Dİ, ŞİMDİ 10 BİN OLDU

Sultan Yeğen, ‘Gülümseyen Pabuçlar’ adını verdikleri bu projeyle Antalya’nın yoksul mahallerinde, köylerinde yırtık ayakkabılarla okula giden çocuklara yardım elini uzatmayı hedeflediklerini söyledi. Kampanyanın henüz 1’inci haftasında sosyal paylaşım sitesi facebook üzerinden yapılan paylaşımlarla Almanya’dan, Ankara’dan, İzmir’den destek geldiğini kaydeden Yeğen, “1000 çift ayakkabı toplayabilir miyiz diye başladığımız bu projeye ilgi yoğun olunca hedefi büyütmek durumunda kaldık ve şimdi en az 10 bin çift ayakkabıyı toplayabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

El ilanları, afişlerle kampanyayı daha fazla duyulmasını sağlayacaklarını sivil toplum örgütleriyle biraya gelerek Antalya’da projenin yaygınlaşacağını sözlerine ekleyen Sultan Yeğen, toplanan ayakkabılarından ilk partinin Kurban Bayramı öncesi köylerde ihtiyacı olan öğrencilere dağıtılacağını söyledi. Bunun için bir ekiplerinin okul müdürleri ve mahalle muhtarlarıyla iletişime geçtiğini aktaran Yeğen, onların yönlendirmesiyle ayakkabıları teslim edeceklerini açıkladı.

CHP İl Kadın Kolları’nın başlattığı ‘Gülümseyen Pabuçlar’ projesi gönüllülerin ayakkabı bağışları üzerinden ilerliyor. Nakit yardımın kabul edilmediği kampanyaya destek olmak isteyenler ilköğretim çağındaki çocuklara uygun ebatta, istedikleri kadar ayakkabıyı bağış yapıyor. Ayakkabıların yeni olması tercih edilirken, iyi durumda olan kullanılmış çocuk ayakkabıları da kabul edilebiliyor.Projeye destek hergeçen gün çığ gibi büyüyor.Sultan Yeğen “kampanyamıza destek olan güzel yürekli tüm dostlara teşekkür ediyoruz.Gülümseyen pabuçlarla çocuklarımızın ayakları sıcacık, anneler mutlut olacak dedi.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more