Reklamsız Sözcü

‘Güvenlik Paketi’ne yeni madde

Adalet Bakanı Bozdağ, darp fiillerinin de tutuklama kapsamına alınması doğrultusunda çalışma yaptıklarını belirtti.

12:45 -
‘Güvenlik Paketi’ne yeni madde

Adalet Bakanlığı darp fiillerine verilen ceza konusunda harekete geçti. Bakanlık bu konuda yeni bir çalışmayı yapıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, kamu düzenini bozan, özellikle darp fiilleriyle ilgili basit darp ile nitelikli darp arasında ceza farkı olduğuna işaret ederek, cezayı değerlendiren bir çalışmayı yaptıklarını açıkladı.
Adalet Bakanı, Meclis Genel Kurulu'nda dün milletvekillerinin sorularını yanıtladı.
MHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Duran Bulut, “Sayın Bakanım, iki yıla kadar mahkûmiyet gerektiren suçlardan dolayı tutuklama var mı? Türkiye’de terör olaylarında herkesin gözü önünde dürüst vatandaşlar mağdur ediliyor, araçları yakılıyor, dövülüyor, dükkânları darp ediliyor ve bunlarla ilgili tutulan, yakalanan kimse yok. Darp edilen yerlerin parasını devlet ödüyor. Bu darbı yapan kişilere bunların ödetilmesi için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

-“CEZAYI DEĞERLENDİREN BİR ÇALIŞMAYI YAPTIĞIMIZI DA BİLMENİZİ İSTERİM”-
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ceza konusunda bir çalışma yaptıklarına dikkat çekerek şöyle dedi:
“İki yıla kadar mahkûmiyetlerde tutuklama yasağı var mı? Doğrudur, şu anda CMK’nın 100’üncü maddesinde iki yıl hapis cezasını gerektiren suçlarda tutuklama yasağı var. Tabii, Çocukları Koruma Kanunu’nda ise o, üç yıldır, tutuklama yasağı. Yani, kamu düzenini bozan, özellikle bu darp fiilleriyle ilgili basit darp ile nitelikli darp arasında ceza farkı var. Nitelikli darp esasında tutuklama kapsamına giriyor ancak basit darp tutuklama yasağı kapsamına giriyor, cezanın azlığı nedeniyle oraya giriyor. Burada bir düzenleme yapma ihtiyacı var mı? İşin doğrusu bir düzenleme yapma ihtiyacı olduğuna ben de inanıyorum, çünkü burada insanların rahatsız olduğu ve darba maruz kaldığı bir noktada, bir kapıdan girip öbür kapıdan çıkması fevkalade yanlış bir durum. Bununla ilgili Bakanlık olarak biz de bir hazırlık içindeyiz, onu özellikle ifade etmek isterim, burada cezayı değerlendiren bir çalışmayı yaptığımızı da bilmenizi isterim. Tabii, bu vurma, kırma, yakmayla ilgili konularda güvenlik paketi içerisinde yeni düzenlemeler var, muhtemeldir ki önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine gelecek. (ANKA)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more