Reklamsız Sözcü

Haberal kanunu kaldırılıyor

Mehmet Haberal'ın 9 hakimi tazminata mahkum ettirmesinin ardından getirilen zırh, kaldırılıyor.Hakim ve savcılar aleyhine, kişisel kusurlarından dolayı tazminat davası açılabilecek

android-time 08:14
Haberal kanunu kaldırılıyor
Mehmet Haberal'ın 9 hakimi tazminata mahkum ettirmesinin ardından getirilen zırh, kaldırılıyor.Hakim ve savcılar aleyhine, kişisel kusurlarından dolayı tazminat davası açılabilecek

CHP milletvekili ve Ergenekon davası sanığı Mehmet Haberal‘ın 9 hakimi tazminata mahkum ettirmesinin ardından değiştirilen yasa hükmü, 3 yıl sonra yürürlükten kaldırılıyor. Artık hakim ve savcılar aleyhine, kişisel kusurlarından dolayı tazminat davası açılabilecek.

gazeteport’un haberine göre; bu değişiklik, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında kurulan özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını öngören kanun teklifine konuldu. Hakim ve savcılar aleyhinde kişisel kusur ve haksız karar nedeniyle tazminat davası açılamayacağını öngören yasa maddesi kaldırılacak. Böylelikle hakim ve savcılar tazminata mahkum edilebilecek ve bu parayı da ceplerinden ödeyecek.

Haberal’ın tazminat davasının ardından Hakimler ve Savcılar Kanununda 9 Şubat 2011 günü değişiklik yapılarak ”Hâkim ve savcıların soruşturma, kovuşturma veya davayla ilgili  yaptıkları işlem ve verdikleri kararlar nedeniyle sadece devlet aleyhine tazminat davası açılabileceği” hükme bağlanmıştı. Böylelikle hakim ve savcılar aleyhinde, kişisel tazminat davası açılması engellenmişti. Kapsama Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, HSYK ile Adalet Bakanlığı müfettişleri de alınmıştı.

Bu yasa değişikliği Ergenekon davasından yargılanan CHP milletvekili Prof. Haberal'ın, 9 hakimi 1500’er lira tazminata mahkum ettirmesinden sonra yapıldı. Haberal, sorgusunda kendisine yöneltilen 180 sorunun hiç birinin terör örgütü kurmak ve yönetmekle ilgili olmadığı ve buna rağmen tahliyesine karar verilmediği gerekçesiyle açtığı davayı kazanmıştı.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Haberal’ı haklı bulmuş ve Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri, Resul Çakır, Rüstem Eryılmaz, Faik Saban, Nurettin Ak, İdris Asan, Hakan Günay, Kemal Can, Yılmaz Abdurrahmanoğlu, Ali Efendi Peksak'ın 1500'er lira tazminat ödemesine karar vermişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more