Hamzaçebi: Tam bir saltanat

Hamzaçebi: "TOKİ'nin parası saray yapımı için kullanılıyor, bu skandaldır."

Hamzaçebi: Tam bir saltanat

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı için TOKİ'den borç alındığı iddiasına ilişkin, “Bu saray fakir fukaraya harcanması gereken parayla yapılmıştır. TOKİ'den borç alıyor. TOKİ dar gelirli vatandaşımıza konut yapmakla görevli bir kurumdur. TOKİ'nin bu parasını saray yapımı için kullanıyor, bu tam bir skandaldır” dedi.

Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayının yapımında TOKİ'den borç alındığı iddialarının hatırlatılması üzerine Hamzaçebi, şu yanıtı verdi:
“Kaçak sarayla bütün dünyaya rezil olduk. 1 milyar 370 milyon liralık bir harcama yapılmıştır.
Sayın Erdoğan ne yaptı, böyle bir kaçak sarayla bütün dünyaya rezil olunca başka bir şeye başvurdu, külüstür bir piar yöntemine başvurdu, ‘ben burada muhtarları toplantıya çağıracağım, burada cami yapacağım, cami halka açık olacak'. Sayın Erdoğan camiler zaten halka açık değil midir? Her zaman yaptığını yapıyor, dine sığınıyor.
Bunu kimse yutmuyor, bu saray kaçaktır. Bu saray fakir fukaraya harcanması gereken parayla yapılmıştır. TOKİ'den borç alıyor. TOKİ dar gelirli vatandaşımıza konut yapmakla görevli bir kurumdur. Elde ettiği bütün kaynakları dar gelirli vatandaşımıza konut yapmak için harcamakla görevlidir. Kanunun TOKİ'ye verdiği görev budur. TOKİ'nin bu parasını saray yapımı için kullanıyor, bu tam bir skandaldır. TOKİ'den borç alıyor.”

Veresiye SarayVeresiye Saray

-“YATIRIMLARI HIZLANDIRMA ÖDENEĞİ ERDOĞAN'IN KAÇAK SARAYI İÇİN KULLANILIYOR”-

Bir diğer boyutun da Yatırımları Hızlandırma Ödeneği olduğunu ifade eden Hamzaçebi, “Kalkınma Bakanlığındaki Yatırımları Hızlandırma Ödeneğini kullanıyor. Bütün diğer ihtiyaçlar bir kenara atılmış; baraj yatırımı, yol yatırımı, hastane yatırımı, eğitim yatırımı, yoksullara yönelik yapılacak yatırım harcamaları bütün bunlar bir kenara atılıyor, yatırımları hızlandırma ödeneği Erdoğan'ın kaçak sarayı için kullanılıyor. Kaçak sarayın maliyeti yatırım rakamı içerisinde yer alacak. Bu kabul edilebilecek bir olay değildir. Bunu kabul etmiyoruz.
Sayıştay Başkanı'na soruyorum, siz 2013 yılında bu sarayla ilgili hangi tespitleri yaptınız?” diye konuştu.

-CUMHURBAŞKANI'NA TÜNEL SORUSU-
Cumhurbaşkanlığı Sarayının altında tünel olduğu iddialarını anımsatan Hamzaçebi, “Tünel yapıldığı ifade ediliyor. Tünel ne için yapılır, bir cumhurbaşkanı sarayının altına tünel yapıyor ise, böyle bir iddia var ve bu iddiayı yalanlayamıyorsa bunu kabul ediyor demektir ve tünelin bir amacı vardır. Bu amacın ne olduğunu açıklamasını bekliyoruz. Bu ne için yapılmıştır?” sorusunu yöneltti.

-“TAM BİR SALTANAT”-
Yeni araçların alınacağına ilişkin soruya Hamzaçebi, “Tam bir saltanat. İnsanlar açlıktan ölüyor, polisler intihar ediyor, öte taraftan saltanat sahibi kendisini o saltanata layık görenler şanla, şöhretle, ihtişamla yolda yürümek için kendilerine araç alıyorlar. O araçları bir gün yürütemeyecekler” dedi.
Güvenlik Bakanlığı kurulacağı iddiasının hatırlatılması üzerine Hamzaçebi, “Bu hükümetin zihninin perde arkasında ne var, onun ortaya çıkması, onun tespiti açısından bu önemli. Güvenlik Bakanlığı yani güvenlikçi bir devlet anlayışı” diye konuştu.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Amerika'yı Kolomb değil 1178'de Müslümanlar keşfetti” şeklindeki sözlerine ilişkin, “Alem kuyruklu yıldıza uzay aracı gönderiyor, Sayın Erdoğan'da kuyruklu yalanlarla meşgul. Tarih bilmiyor” dedi.
Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında neredeyse her hafta bir polis memurunun intihar ettiğini belirterek şöyle dedi:
“Her hafta bir polis intihar ediyorsa bunu araştırmak, bunu çözmek gerekir. Polisin çalışma şartlarına göz atmamız, onu düzeltmemiz gerekir. Polisin angarya görevleri var.”

-HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNDU-
Hükümete ve İçişleri Bakanı Efkan Âlâ'ya çağrıda bulunan Hamzaçebi, “Gelin polislerin çalışma şartlarını iyileştirelim. Onların özlük haklarını hak ettiği yere getirelim” dedi.

-“BEN SAYIN ERDOĞAN'A BİR TARİH DANIŞMANI ALMASINI TAVSİYE EDİYORUM”-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Amerika'yı Kristof Kolomb'tan önce İslam gezginleri keşfetti” şeklinde bir açıklama yaptığını ifade eden Hamzaçebi, “Saray dışında Sayın Erdoğan'ın bu açıklamalarıyla dünya basınına manşet olduk. Alem kuyruklu yıldıza uzay aracı gönderiyor, Sayın Erdoğan'da kuyruklu yalanlarla meşgul. Tarih bilmiyor. Bildiğini zannettiği şeyler kulaktan dolma olduğu için de tamamen yanlış” diyerek şöyle devam etti:;
“Ben Sayın Erdoğan'a bir tarih danışmanı almasını tavsiye ediyorum. Ben ona Fatih Sultan Mehmet'i örnek almasını tavsiye ederim.

Neden Fatih'i örnek verdim. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra Truva'ya gider. İnsanlık tarihinin en uzun savaşının olduğu Truva'da yetkililerden, tarihçilerden, ilgililerden bilgi alır. Ve ayrılırken der ki, Hektor'un intikamını aldık.”
“Sayın Erdoğan 200 yıllık bir tarihi geçmişe giderek yenilikçi padişahlara bile tahammülü olmadığını gösteriyor, 91 yıllık Cumhuriyetle de problemi olduğu gibi” ifadesini kullanan Hamzaçebi, “Cumhuriyetin değerlerini, kurumlarını, Cumhuriyetin modernleşme projesi olarak kendisini gösteren uygulamalarını sahiplenemiyor, onlarla problemi var. Sayın Erdoğan bir tarih danışmanı alsın. Belki tarih konusunda biraz daha doğru konuşur” dedi.(ANKA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...