Reklamsız Sözcü

Handelsblatt böyle seslendi: Erdoğan, sen bir despotsun

Ünlü "99 saniye" yorumunda kadın sunucu seslendi; Eyy Erdoğan, güçten düşmekten niye bu kadar korkuyorsun? Sen bir despotsun...

12:07 -
Handelsblatt böyle seslendi: Erdoğan, sen bir despotsun

Ali GÜLEN /FRANKFURT- SÖZCÜ
Almanya’nın önde gelen ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, internet sitesindeki ünlü “99 saniye” adlı görüntülü haber/analizini Türkiye’deki Recep Tayyip Erdoğan yasaklarına ayırdı.

Kadın sunucu, “Erdoğan, sen bir despotsun” diyerek, internet ve haberleşmeye getirilen kısıtlamaların demokrasi, insan hakları ile bağdaşmadığını söyledi. Sunucu, “Erdoğan yargı kararı olmadan internet sitelerine ya da erişimlere kapatma kararı çıkardı. Türkiye basın özgürlüğünde 154. sıraya indi. Bu kadar mı güçten düşmekten korkuyorsun Erdoğan? Erdoğan, sen bir despotsun. Temel hakları kısıtlama bir demokrasi değildir. Ve bu ne sana ne de demokrasiye yarar” dedi.

İŞTE BÖYLE BOYUN EĞDİRİYOR
Wall Street Journal gazetesi ise Almanca yayınlanan versiyonunda, Erdoğan’ın medyayı baskı altına alması ve Ciner Grubu‘na verdiği yayınlarla ilgili talimatlara yer verdi. Gazete, “Erdoğan, basına işte böyle boyun eğdiriyor” başlığını kullandı.

Der Tagesspiegel Gazetesi de, Erdoğan’ın Habertürk‘ü arayıp yayınları kestirmesini, tweet yüzünden bir gazetecinin sınır dışı edilmesini ve internete getirilen kısıtlamaları geniş bir haber yaptı. Erdoğan’ın, son yaptığı grup konuşmasını ise neredeyse tüm TV’lerin canlı olarak yayınladığını belirterek, bunun da basın üzerindeki etkisine bağladı.

EVET EFENDİ, TAMAM EFENDİ
Avusturya’da yayınlanan Der Standart gazetesi ise, “Ja Efendi, sehr wohl Efendi, wird gemacht Efendi! (Evet efendi, tabii efendi, yapılacak efendi)” cümlelerini kullandığı yazısında, Erdoğan’ın ve adamlarının basını nasıl baskı altına aldığının ortaya çıktığını yazdı. Gazete, Habertürk Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı‘nın “Her yerden talimat yağıyor” şeklindeki sözlerine de yer verdi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: EVET FAS’TAN ARADIM! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

GAZETECİYİ ERDOĞAN KOVDURMUŞ! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

FATİH ALTAYLI CANLI YAYINDA İDDİALARA YANIT VERDİ! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

HABERTÜRK’TE ‘ALO FATİH’ ANKET MANİPÜLASYONU! HABERİ İÇİN TIKLAYIN

HER TAŞIN ALTINDAN ÇIKAN ADAM MEHMET FATİH SARAÇ KİMDİR?

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more