Heykel sanatçısından anlamlı anneler günü hediyesi

Ali İsmail Korkmaz ile Berkin Elvan'ın büstleri, annelerine ' anneler günü ' hediyesi

Heykel sanatçısından anlamlı anneler günü hediyesi

RESİM ve heykel sanatçısı Uygur Orhan, Eskişehir’de 2 Haziran'da Gezi Parkı protestoları sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın büstünü, Kayseri'de 12 Mayıs pazartesi günü görülecek dava öncesinde Anneler Günü hediyesi olarak, annesi Emel Korkmaz'a verecek. Orhan, bir ayda yaptığı Berkin Elvan'ın büstünü de yine Anneler Günü hediyesi olarak kargoyla anne Gülsüm Elvan'a ulaştıracağını belirtti.

Pazartesi günü Kayseri'de görülecek Ali İsmail Korkmaz davası öncesi kentte faaliyet gösteren Çıra Sanat Atölyesi sorumlusu Uygur Orhan, Ali İsmail Korkmaz’ın annesine hem de Gezi olaylarında başına gaz bombası kapsülü isabet etmesi sonucu 269 gün komada kaldıktan sonra yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan'ın annesine, Anneler Günü hediyesi hazırladı. Yaklaşık 1 aydır Ali İsmail ve Berkin Elvan'ın büstleri için çalıştığını ifade eden Orhan, şöyle dedi:

“Öldürülen Gezi Parkı direnişçilerinin anısına yaptım. Kilden modelleri hazırladım, sonrasında alçı döküm ile son şeklini verdim. Önce Berkin Elvan'ın ardından da Ali İsmail'in büstünü 1 aylık özel bir uğraşla tamamladım. Bunu yapmak için ruhunu vermek lazım. Babam, bize ‘ağaç çizeceksiniz, ağaç olacaksınız' derdi. İşte ben de bir aydır onlar oldum. Hayatını kaybeden tüm Gezi Parkı direnişçilerinin heykellerini de yapmak istiyorum.”

“KEŞKE ÖLDÜRÜLMESELERDİ BEN DE BÜSTÜNÜ YAPMASAYDIM”

Ali İsmail Korkmaz'ın davasının 12 Mayıs pazartesi günü Kayseri Adliyesi'nde görüleceğini hatırlatan Uygur Orhan, davaya gelmesi beklenen Anne Emel Korkmaz'a da, yaptığı Ali İsmail'in büstünü Anneler Günü hediyesi olarak vereceğini söyledi. Orhan, şöyle konuştu:
“O çocukları, unutmamak, unutturmamak için bu çalışmaları yaptım. Keşke öldürülmeseydiler de ben de heykellerini yapmasaydım. Hala bizimle beraber olsalardı. Onların anısını yaşatmak için bu çalışmayı hayata geçirdim. İlerleyen zamanlar da daha büyüklerini de yapmayı, yani bu konuda bir anıt yapmayı planlıyorum.”

ANNE EMEL KORKMAZ'A VERECEK

Orhan, Ali İsmail Korkmaz’ın büstünü Kayseri'de görülecek dava öncesi ‘Anneler Günü’ hediyesi olarak, Emel Korkmaz'a vereceğini, Berkin Elvan'ın büstünü de yine Anneler Günü hediyesi olarak kargo yoluyla anne Gülsüm Elvan'a ulaştıracağını belirterek, “İki annenin yanı sıra tüm annelerin, Anneler Günü'nü kutluyorum. Umarım bir daha çocuklar bu ve benzeri korkunç olaylarla ölmez. Herkes özgür ve demokratik bir ülkede kardeşçe yaşar” dedi.