İlk icraatı soruşturma!

Devlet Tiyatroları'nda Nejat Birecik dönemi tartışılmaya devam ederken, Birecik'in ilk icraatı DT oyuncusuna soruşturma açması oldu.

İlk icraatı soruşturma!


Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Vekili Nejat Birecik, Ankara Ekin Tiyatrosu'yla Ordu iline turneye giden Ankara DT oyuncusu Tuncer Yığcı'nın, Facebook hesabından esprili bir dille yazdığı “Ordu… Göreve…” şeklindeki sözleri nedeniyle “TSK'yi kendisine ve DT'ye karşı kışkırtmak” suçlamasıyla oyuncu hakkında soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Selda Güneysu’nun haberine göre Ankara DT oyuncusu Yığcı, “Söz Meclis'ten İçeri” adlı oyun için, Ordu iline turneye gitti. Turne sırasında oyunun fotoğraflarını kişisel Facebook hesabından paylaşarak, fotoğrafların altına “Ordu… Göreve…” yazdı.

Nejat Birecik de yandaş çıktı!Nejat Birecik de yandaş çıktı!

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Vekili Nejat Birecik, Yığcı'nın bu mesajı ile ilgili olarak hakkında disiplin soruşturması başlattı. Yığcı'ya başlatılan soruşturmanın gerekçesinde, “DT Genel Müdür Vekili'nin (Mustafa Kurt), görevden alınmasından sonra sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla makama atanması muhtemel kişiyi (Nejat Birecik) kast ederek, ‘Ordu… Göreve…' şeklinde orduyu göreve davet niteliğinde ifadeler kullandığınız ve bu ifadelerin birden çok kişiye ulaşarak, alenileştirdiğiniz iddia edilmektedir” denildi. Yığcı'nın savunması istendi.

OYUN UĞUR MUMCU’NUN

Gazeteci Uğur Mumcu’nun kaleme aldığı oyunda; Ortadoğu’da yaşananları, hukuk sistemi ve cemaatleri bunun yanı sıra medyadaki iktidar etkisini eleştirdiği ayrıca yine unutulmaz gazetecinin köşe yazılarından da kesitler sunuluyor.

Ankara Ekin Tiyatrosu oyuncuları tarafından sahnelenen Söz Meclisten İçeri adlı oyundan bir kesit ise şöyle:

“Adaletin üç ayağı vardır. Bu üç ayağın birincisi yargıç, ikincisi savcı, üçüncüsü ise avukattır. Adaletin bu üç ayağından biri zedelenirse, adaleti ayakta tutmaya olanak yoktur. Bunun içindir ki hukuk devleti yargı bağımsızlığına ve özgür barolara dayanır. Yargıç bağımsız değilse, savcı bağımsız değilse, avukat her gün çeşitli baskılarla karşı karşıya ise bundan adalet sistemi zarar görür, dolayısıyla bütün toplum bu zararın yükünü taşımak zorunda kalır. Hukuk, artık siyasal kan davalarının hedefi olmaktan çıkarılmalıdır.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...