Sözcü Plus Giriş

Onur Ünlü ‘nün ‘İtirazım Var’ isimli filmine Kültür Bakanlığı tarafından 18 yaş sınırı getirildi. Bir imamın hikayesini anlatan filme sansür getirilmesi ise sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Filmin yapımcısı U10 Film’e gönderilen belgede, “Yönetmeliğin 11. Maddesi gereğince film, çocukların ve gençlerin ruh ve beden sağlığını etkileyici unsurlar, genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir” ibarelerine yer verildi. Belgedeki “genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi” ibaresi filmin insan onuru içerdiği için +18 aldığı şeklinde espriler yapılmasına neden oldu.

Camisinde işlenen bir cinayetin izini süren, vicdanlı bir imamın hikayesini anlatan film yarın vizyona girecek. Filmin yapımcıları bu karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Geçen ay Lars Von Trier’in Nymphomaniac isimli filmi de 11. Madde gerekçe gösterilerek vizyona sokulmamıştı.

‘Bu üç kişinin ahlakıyla ilgili kim karar verecek’

Radikal’den Şenay Aydemir’in haberine göre; 18 yaş sınırıyla ilgili olarak  Onur Ünlü şu açıklamalarda bulundu:

‘Siyasi bir karar olmadığını umuyorum’ dedi. Ünlü sözlerine şöyle devam etti: “Bu kararın siyasi olmadığını umuyorum ama ahlaki bir karar. Ahlaki bir karar olması siyasi bir karar olmasından daha tehlikeli. Bir filmi izleyen üç kişinin 76 milyonun ahlakıyla ilgili bir karar verdiğini görüyoruz. Bu üç kişinin ahlakıyla ilgili kim karar verecek. Ya da kim verdi daha önce? “Siz 76 milyonun ahlakını gözetebilecek bir kişiliğe sahipsiniz. onun için gelin bu işi yapın diyen kim?” Filmi izleyenler zaten biliyorlar filmde +18 gerektirecek tek bir plan bile yok. Sahne de demiyorum plan. 17 yaş ve 10 aylık bir insana güvenmeyenler 18 yaşındaki bir insana nasıl oy verdiriyorlar dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya yıkıldı

Konuyla ilgili sosyal medya üzerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. İşte ‘İtirazım Var’ sansürüne Twitter tepkilerinden bazıları:

‏@IKucukparlak

İtirazım var filminin insan onuru içermesi nedeniyle sansürlenmesi: Sansürcüsünü en iyi tarif eden sansür.

‏@gonoktu

‘İtirazım Var’ filmi “insan onuru” içerdiği için +18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir ibaresi kondu….

@oguzoroloji

İTİRAZIM VAR.!

@umutkurt

Devlet baba bizi uyumaya gönderdi İtirazım Var filmine +18 verdi…

Son güncelleme: 11:41 18.04.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more