Reklamsız Sözcü

İrina AKP’den birinci sırada

AKP, Antalya’da 6 yıl önce Türkiye’ye yerleşen ve 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçen Rus Irina Balcı’yı, Konyaaltı ilçesinden birinci sıra meclis üyesi adayı gösterdi.

android-time 15:12
İrina AKP’den birinci sırada
AKP, Antalya’da 6 yıl önce Türkiye’ye yerleşen ve 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçen Rus Irina Balcı’yı, Konyaaltı ilçesinden birinci sıra meclis üyesi adayı gösterdi.

İrina Balcı, siyasete girme gerekçesini, “Biz bu ülkede yaşamak istiyoruz. Ülkeye faydalı olmak istiyoruz. İmkanımız ve gücümüz var, isteklerimiz var” diye açıkladı.

Türkiye'ye 6 yıl önce gelen 4 çocuk annesi 34 yaşındaki Irina Balcı, 2009 yılında Türk vatandaşlığına geçti. Aynı zamanda Antalya'da Rus Sanat ve Kültür Derneği'nin başkanlığını da yürüten Balcı, Moskova Devlet Üniversitesi'nin Filoloji bölümünü bitirdi, ardından Fransa'da Sorbone Üniversitesi'nde Uluslararası Hukuk okudu. Antalya'da 10 binin üzerinde Rus'un hayatını sürdürdüğü Konyaaltı'nda yaşayan Irina Balcı, AKP'den belediye meclis üyeliği adaylığıyla siyasete atıldı.

AKP'nin Konyaaltı belediye meclis üyesi adayları listesinin kontenjan sıra birinci adayı olan Balcı'nın seçilmesi, AKP Belediye Başkan adayı Remzi Sadi'ye bağlı. Konyaaltı'nda AKP seçimleri kazanırsa Antalya'da ilk defa Türk vatandaşlığına geçmiş bir yabancı yerel yönetimlerin karar organı, belediye meclisinde yer alacak.

10 BİN RUS KONYAALTI'NDA YAŞIYOR

Konyaaltı'nda 'Yüzde yüz gülen yüz' sloganıyla yola çıktıklarını kaydeden AKP adayı Sadi, “Konyaaltı'nda her milletten insanımız yaşıyor. Irina Balcı, tüm yabancı uyruklu vatandaşlarımızı da temsilen aramızda olacak. Biz beraber Konyaaltı'nda harika günler hedefliyoruz” diye konuştu. AKP adayı Sadi, hayallerindeki Konyaaltı'nı Rus, Ukraynalı, Alman veya İngiliz herhangi bir ülkeden tercihini Konyaaltı'ndan seçmiş insanlar ve Konyaaltılılarla beraber kurmak istediklerini kaydetti.

Konyaaltı'nda 10 bine yatın Rus yaşadığını, bunlarını bir kısmının Türk vatandaşlığına geçmiş, belli bir bölümünün oturma ve çalışma izniyle Antalya'da hayatlarını sürdürdüğünü aktaran Remzi Sadi, “Vergi veriyorlar. Bizimle beraber aynı pazarı kullanıyorlar, işyerleri var. Ürettikleri katma değer var, istihdama katkı koyuyorlar. Bunlarını yok sayılması mümkün değil. Böyle bir vizyonla hayata bakan, böyle bir vizyonla yerel hizmetler sunma arzusundaki belediyenin Irina Balcı'yla beraber çok daha büyük güç kazanacağını umuyoruz” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:3420.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more