Reklamsız Sözcü

İsrail protestosuna polis müdahalesi

İsrail'in Mescid-i Aksa'daki müdahalesine Türkiye'den tepkiler sürüyor.

android-time 21:34
İsrail protestosuna polis müdahalesi
İsrail'in Mescid-i Aksa'daki müdahalesine Türkiye'den tepkiler sürüyor.

Başkent Ankara’da bir grup, İsrail’in Mescid-i Aksa’daki sert müdahalesini protesto etmek için İsrail Büyükelçiliği’nin önünde toplandı. Polis, gruba müdahale etti.

İHH üyeleri, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskınını protesto etti, İsrail’in Ankara Büyükelçiliği bahçesine kullanılmış çocuk bezi attı.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği önünde toplanan İHH üyeleri, slogan atıp, Mescid-i Aksa baskınını protesto etti. İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filisliler için Kur’an-ı Kerim okundu.

Grup adına açıklama yapan Zeynel Abidin Özkan, Filistin’den gelen haberleri endişeyle takip ettiklerini söyledi. Özkan, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlatarak, “yaşanan olaylara Müslüman halkların ve yöneticilerin sessiz kalmasının İsrail’i cesaretlendirdiğini” belirtti.

İsrail’in yeni birimleri inşa etme bahanesi altında mazlum Filistin halkına ait toprakları gasp ettiğini belirten Özkan, şunları ifade etti:

“Evleri ve ticaret alanlarını yerle bir etmekte. İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa kompleksine taciz, ibadete kapatma, ve nihayetinde kirli çizmeleriyle Mescid-i Aksa’nın içine girerek işgal, ibadethaneyi tahrip etme, mihrabı çiğneme ve Kur’an-ı Kerimleri etrafa savurma alçaklığı ve kışkırtmasıyla devam etmiştir. Son olarak ülkemiz yöneticilerine de diyoruz ki: İşgalci İsrail terör örgütüyle gerçekleştirdiğiniz bütün ticari, askeri ve diplomatik ilişkilerinize derhal son verin. Yeni atanan İsrail konsolosunu derhal ülkesine gönderin.”

Açıklamada CHP eski MYK Üyesi Savcı Sayan, AKP Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanı Abdurrahim Boynukalın, AK Parti Ankara Gençlik Kolları ve Anadolu Gençlik Derneği üyeleri ile Türkiye’de eğitim gören Yemen, Filistin, Bangladeş ve Suriyeli öğrenciler de hazır bulundu.

Gruptakilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı, yolu trafiğe kapatan gruba polis biber gazıyla müdahale etti. İHH Ankara Sorumlusu Mustafa Sinan ve bazı vatandaşlar biber gazından etkilendi.

İSTANBUL’DAKİ EYLEMLER

İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları Beyoğlu'nda protesto edildi. Tünel Meydan'da toplanan kalabalık, Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Grup adına konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Mescid-i Aksa'yı savunmak için bütün Müslümanları birlik olmaya çağırdı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı öncülüğündeki sivil toplum örgütleri, saat 20.00'da İsrail’i protesto için Tünel Meydan'da toplandı. Filistin bayrağı taşıyan kalabalık, sık sık tekbir getirdi. ‘Kahrolsun İsrail', ‘Müslüman uyuma kardeşine sahip çık', ‘Vur vur Hamas vur İsrail'e vur', ‘Mescid-i Aksa onurumuzdur' şeklinde slogan atan grup, Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü. Kabalalık, burada da İsrail aleyhine slogan atmaya devam etti.

Grup adına açıklama yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Filistin'de uyguladığı şiddet ve saldırıları sıraladı. İsrail'in Mescid-i Aksa'nın içinde bombalar patlattığını belirten Yıldırım, Kur'an-ı Kerim'in de yere atıldığını söyledi. İsrail'in saldırılarında İslam aleminin de suçlu olduğunu dile getiren Bülent Yıldırım, “Suçlu Müslüman devletlerin liderleridir. Tahtlarında oturanlardır. Paraya para katanlardır. Saraylarında oturanlardır, villalarında oturanlardır, havuzlarında yüzenlerdir. Yani gözü kapalı olanlardır.” şeklinde konuştu. Yıldırım, konuşmasını herkesin İsrail'in saldırıları karşısında birlik olmaya çağırarak bitirdi.

Protesto sırasında Çevik Kuvvet ekipleri de İstiklal Caddesi'nde güvenlik önlemi aldı. Eylem, basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi. Bu arada İsrail’in Levent’teki konsolosluğu önünde de eylem yapıldı.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 00:3706.11.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more